DEVA'cıların Başın Belada...

Doğu Perinçek ekibi DEVA'cılar içinde kendilerini Genç Siviller diye tanıtan İstanbul il örgütü üyelerine kafayı taktı. Yazımızın başlığını gören Ahmet Kaya 'Başım Belada' şarkısını aklına getiriyor. Başınız belada/ Kaydınızı unuttunuz DEVA'da

PAYLAŞ
DEVA'cıların Başın Belada...
Doğu Perinçek ekibi DEVA'cılar içinde kendilerini Genç Siviller diye tanıtan İstanbul il örgütü üyelerine kafayı taktı. Yazımızın başlığını gören Ahmet Kaya "Başım Belada" şarkısını aklına getiriyor. Başınız belada/ Kaydınızı unuttunuz DEVA'da

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’nde İstanbul İl Yöneticisinin parti teşkilatlarının Genç Siviller’e bırakıldığını söyleyerek istifa etmesi gözleri parti teşkilatlarına çevirdi. Ali Babacan’ın kurduğu partinin kurucular kurulunda, İstanbul ve Ankara teşkilatlarında DDA’cı ve NATO’cu gençler dikkat çekiyor.

Deva Partisi bir süredir parti içi tartışmalar ve istifayla sarsıldı. İstanbul il yöneticilerinden Oğulcan Tanrıyar, istifa metninde “İstanbul Teşkilat Başkanlığı, seçim işleri, gençlik çalışmaları ve sosyal politikalar başkanlıklarına Genç Siviller oluşumundan isimlerin getirildiğini” yazdı. Ancak yerel yönetimlere özerklik, anadilde eğitim gibi bölücü taleplere sahip çıkan Deva Partisi’nde Genç Siviller’den başka NATO’cu, Denge Denetleme Ağı (DDA), 3H Hareketi gibi açılımcı ve liberal isimler de dikkat çekiyor. Turuncu devrimlerin finansörü olan National Endowment for Democracy (NED), Avrupa Birliği, Hollanda Kraliyeti gibi kuruluşlardan fonlanan DDA, Türkiye’nin yeni anayasa ve sözde açılımlarla bölünmek istendiği dönemde yaptıkları yeni anayasa çalışmalarıyla tanınıyor.

İşte Deva Partisi’nin, NATO’cu, DDA’cı ve işçi düşmanı eylemleriyle bilinen 3H Hareketi kurucularından oluşan kadroları:

KURUCUSU NATO’YA BAĞLI YATA’YA ÜYE

Partinin en genç kurucusu ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olan Deniz Karakullukçu,

parti sitesinde Türk Atlantik Gençlik Konseyi (YATA) üyesi olarak tanıtılıyor. Denge Denetleme Ağı’nın etkinliklerine katılan Karakullukçu, eylül ayında HDP’ye düzenlenen operasyonlara da sosyal medya hesabından şöyle tepki göstermişti:

Bugünkü gözaltılar, milyonlarca yurttaşı mecliste temsil eden yasal bir siyasi parti olan HDP'ye yapılan ilk operasyon değil, görünen o ki sonuncu da olmayacak. Hukuksuzluğun akıl almaz bir hal aldığı ülkemizde, yapılanları tekil biçimde çürütmek ne yazık ki yetersiz kalıyor.

Başkanlarının İyi Parti’de Genel İdare Kurulu, il yönetim kurulu gibi mevkilere yerleşmesiyle tanınan YATA, doğrudan NATO’ya bağlı faaliyet gösteriyor. Bu bağlantı, kurumun sitesinde şu sözlerle açıklanıyor:

 “2015 tarihinde YATA International ve NATO Parlamenterler Asamblesi (PA) arasında varılan mutabakata göre ulusal YATA bölümlerinin, ülkesindeki ulusal NATO PA komisyonları içine entegre edilmesi süreci başlamıştır. İlk aşamada YATA üyelerinin NATO PA komisyon toplantılarına katılmalarına ve YATA üyelerinin uluslararası toplantılara ulusal NATO PA delegasyonu içinde katılmalarına karar verilmiştir.

Örgüt ‘Biz kimiz’ başlığı altında da şu ifadelere yer veriyor: “YATA Türkiye, 1954 yılından beri faaliyet gösteren Türk Atlantik Konseyi Derneği’nin Yönetim Kurulu kararıyla 15 Temmuz 2005 tarihinde kurulmuştur ve Türk Atlantik Konseyi Derneği’nin gözetiminde faaliyet göstermektedir. YATA Türkiye aynı zamanda 1996 yılında Uluslararası Atlantik Antlaşması Derneği’nin himayesinde kurulmuş olan Genç Atlantik Antlaşması Derneği’nin (YATA International) Türkiye kolunu oluşturmaktadır.”

HEM DDA’DA HEM DEVA’DA YÖNETİCİ

Partinin genç isimlerinden İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Berat Nedim Şerefoğlu,

DDA'nın bünyesinde yer alan Anayasa Reform Grubu üyesi, DDA kurucularından Gençlik Gündemi (Youth-Agenda) Derneği’nde de başkan yardımcılığı yapıyor. 2014’te dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’le bir araya gelen, yabancı fonlarla çalışan DDA’ya, Ocak 2014-Aralık 2015 döneminde aşağıdaki kurumlardan 3 milyon 51 bin 90 lira fon sağlandı: Avrupa Birliği Komisyonu Sivil Düşün Programı, İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), National Democratic Institute (NDI), Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupa'yı Birleştirme Programı, Alman Marshall Vakfı Karadeniz İşbirliği Fonu ve Hollanda Kraliyeti MATRA Programı.

2016-2017 için ise; NDI ve İPM’nin ayni katkıları hariç 722 bin 422 lira tutarında fon sağlandı.

İŞÇİ DÜŞMANI YENİ ANAYASACI 3H HAREKETİ

Parti kurucularından İbrahim Alper Akalın,

2006 yılında kurulan liberal 3H Hareketi (Hürriyet, Hukuk ve Hoşgörü) kurucusu ve başkanı olarak birçok sivil toplum etkinliğinde aktif çalışmalarda bulundu. Medyada yer alan haberlere göre açılım süreçlerinde Genç Siviller, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De, İHD, MazlumDer, TESEV gibi kuruluşlarla yeni anayasa çalışmaları yapan 3H Hareketi, DDA’nın da üyeleri arasında bulunuyor.

3H Hareketi, 2010’daki hakları için direnen TEKEL işçilerinin eylemlerine karşı kurulan cephede yer aldı. Hatta yaptıkları duyuruda direnişteki işçiler için “sırtını devlete dayayarak yaşamaya alışmış sömürücü bir kesim, halka karşı mücadele eden çıkar grubu” yaftası yapıştırdılar. Şöyle diyorlardı: “Biz 3H Hareketi olarak topluma oldukça yüzeysel bir biçimde özelleştirme mağduru sıfatıyla sunulan işçilerin, aslında ezilen değil ezen ve sömüren konumunda olduğu görüşündeyiz.”

25-26 Aralık 2009 tarihinde 3H Hareketi, Friedrich Naumann Vakfı'nın katkılarıyla gerçekleştirdikleri "Liberal Gençlik Buluşması" etkinliğinde, Mehmet Altan, Eser Karakaş, Atilla Yayla ve Ayşe Hür gibi isimleri bir araya getirmişlerdi.

Partinin genç isimlerinden Ankara Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Nisa Bahçeli, aynı zamanda 3H Hareketi’nde başkanlık görevini de yürütüyor.

FETÖ KUMPASLARINA SAHİP ÇIKTILAR

Özellikle Ergenekon, Balyoz gibi FETÖ kumpaslarında yaptıkları eylemlerle, yürüttükleri ‘Yetmez ama evet’ kampanyaları ve FETÖ destekçiliğiyle bilinen, parti içinde krize neden olan Genç Siviller’in öne çıkan isimleri:

İstanbul Teşkilat Başkanı Cengiz Sunar

Bir dönem Ak Parti Gençlik Kolları teşkilat başkanlığı yapmış olan Sunar, Ahmet Davutoğlu’nun parti tarihinden silinmesine ‘En ufak da hakkım varsa haram olsun’ diyerek tepki gösterenlerden biriydi. Yeni anayasa ve açılım süreçlerine destek veren Genç Siviller adına Cengiz Sunar, yayınladıkları bildiride, Erdoğan ve Ak Parti'nin Türkiye'yi demokratikleştirdiğini savundu. Bildiride, başta sivil bir anayasa olmak üzere talepler de sıralandı.

Seçim İşleri Başkanı Yasir Taflan

2015-2017 yıllarında Ak Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcılığı, Üniversiteler Birim Başkanlığı yaptı, Ekim 2017’de istifa etti. Genç Siviller’in bir bölümünün 2012’de kurduğu Hayvan Partisi isimli oluşumun kurucuları arasında Taflan da yer aldı.

Sosyal Politikalar Başkanı Beytullah Aksoy

Geçmişte Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri Dayanışması, Genç Siviller sözcülüğü, Junior Chamber International (JCI) Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Türkiye Başkan Yardımcılığı yaptı. 2008’de Genç Siviller’in yaptığı basın açıklamasında konuşan Aksoy, Ergenekon Terör Örgütü yalanıyla vatanseverlerin hapislere atıldığı operasyonların, derinleştirilmesini istedi.

KURUCU YILDIRIM KESİN İHRAÇ İSTEMİYLE DİSİPLİNE SEVK EDİLDİ

AYDINLIK/ ANKARA

DEVA Genel Kurucular Kurulu Üyesi Musa Malik Yıldırım, DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ı HDP heyetiyle görüşmesi ve Anayasanın ilk 4 maddesini konuşmaya açması sebebiyle eleştirince kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevkedildi.

Deva Partisinden yapılan açıklamada, parti kurucular kurulu üyesi Musa Malik Yıldırım’ın, Trabzon’da düzenlediği basın toplantısında hem partinin tüzel kişiliği ve organlarını hem de genel başkanı doğrudan hedef aldığı, konuları bağlamından kopartıp saptırarak ağır suçlamalara dönüştürdüğü ifade edildi. Açıklamada, “Genel Merkez Yönetim Kurulu, Musa Malik Yıldırım’ın konuşmasında yer alan ifadelerin ve kullanılan üslubun parti tüzüğümüzde tüm üyelerimize tanınmış olan ‘görüş ve düşüncelerini özgürce açıklamak, soru yöneltmek, bilgi istemek, eleştiri ve önerileriyle katkıda bulunmak’ hakkını kullanmanın ötesine geçerek, genel başkan ve parti tüzel kişiliğine iftira, karalama, tezyif, tahkir ve küçük düşürme mahiyeti taşıdığını değerlendirmiştir” denildi.

Yıldırım, Babacan'ı Anayasanın ilk 4 maddesine yönelik yaptığı açıklamalar ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve heyetiyle görüşmesi sebebiyle eleştirdi.

Haber Aydınlık Gazetesi'nden alınmıştır. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN