Etiketler

Taliban Çin'e güvence verdi

Taliban’ın kurucularından Molla Abdulgani Baradar liderliğindeki 9 kişilik bir heyet barış sürecini görüşmek üzere Çin’e geldi. Taliban, Dışişleri Bakanı Wang Yi'ye Afganistan topraklarının Çine karşı kullanılmayacağı güvencesi verdi.

ABD büyükelçiliğine roketli saldırı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD Büyükelçiliğine yönelik roketli saldırı düzenlendiği bildirildi.

ABD'den Peşmergeye bir haftada ikinci askeri yardım

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine bir haftada ikinci kez askeri araç yardımında bulundu.

DEVA'da Abdullah Gül Hakimiyeti

DEVA'da işler karıştı. 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ağırlığını koyunca Ali Babacan kökten değişikliğe gitmek zorunda kaldı. Gül'ün ekibi partinin kilit noktalarına gelirken en büyük Sadullah Ergin'in genel sekreterliğe çekilmesi bir dönem dışarda kalan Nihat Ergün'ün teşkilat başkanlığına gelmesi oldu.

Osman Öcalan felç geçirdi

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan'ın felç geçirdiği ve hareket kabiliyetini tümden yitirdiği belirtildi.

ABD Afganistan'da Taliban hedeflerini bombaladı

ABD ordusunun, Afganistan’daki Taliban hedeflerine yönelik 21-22 Temmuz'da en az 4 hava saldırısı gerçekleştirdiği iddia edildi.

ABD son ismi de iade etti

ABD, Küba'nın Guantanamo Körfezi'ndeki askeri üssünde tuttuğu Abdullatif Nasır’ı Fas'a iade etti. Guantanamo'daki son Faslı olan Nasır, ABD tarafından Mayıs 2002'de tutuklanmıştı.

ABD'de Kongre baskınıyla ilgili mahkemeden emsal karar

ABD’de 6 Ocak’taki kanlı Kongre baskınına karışmaktan ilk kez bir kişiye hapis cezası verildi. Kararın aynı suçtan yargı önüne çıkacaklara emsal olacağı belirtiliyor.

Dibeybe: Libya ordusunu birleştirmek çok zor olacak

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile irtibat halinde olmalarına rağmen orduyu birleştirmenin zor olacağını belirtti.

Chomsky: İslam, Batı'nın bin yıllık korkusudur

ABD'li dil bilimci, düşünür Prof. Dr. Avram Noam Chomsky, Avrupa ve Amerika'daki İslamofobi'ye ilişkin olarak, "İslam korkusu Batı kültürüne derinden kök salmıştır ve bin yıldır da böyledir" dedi.

İşte Biden'ın Türkiye büyükelçi adayı

ABD Başkanı Joe Biden'ın, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine eski Cumhuriyetçi Senatör Jeff Flake'i aday gösterdi.

Çin ile ABD gemileri arasında gerilim

Çin, egemenlik iddia ettiği Güney Çin Denizi'nde kara sularına izinsiz giren ABD donanmasına ait "USS Benfold" savaş gemisini bölgeden uzaklaştırdı.

Çin'den ABD’ye yaptırım tepkisi

Çin hükümeti, ABD’nin daha fazla Çinli şirketin Amerikan finans piyasalarına erişimini sınırlandırmaya yönelik kararını eleştirdi.

Terminal filmi İstanbul Havaalanı'nda gerçek oldu

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'dan kaçan bir aile İstanbul Havaalanı'nda mahsur kaldı.

Taliban: Afgahistan'ın yüzde 85'i kontrolümüzde

Rusya'da bulunan Taliban heyetinin açıklamasında, "Afganistan'da 174 vilayet merkezini ele geçirdik" denildi. Taliban temsilcisi, "Doha’daki görüşmeler başarılı olursa saldırıları durduracağız" dedi.

Rusya Taliban heyetiyle görüştü

ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecini hızlandırması sonrası bölgede sıcak gelişmeler yaşanıyor. Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov ile Taliban heyeti başkent Moskova'da görüştü.

İran Suriye'ye askeri yığınak yapıyor

ABD ile İran'a bağlı milisler arasında yaşanan çatışmaların ardından Tahran, bölgeye yeni sevkiyat yaptı.

Haşin Ermenistan'dan Paşinyan'a

ABD’deki Ermeni Gençlik Federasyonu seçimleri Koçaryan’ın kazanması halinde aşağıdaki haritadaki gibi “Birleşik ve Bağımsız Ermenistan”ın kurulacağını vadetmişti. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’dan önemli ölçüde toprak alınacağını söylüyor ve oy istiyorlardı. Ancak Yine Paşinyan geldi.

Bahçeli'nin Hesap Sorma ve Ders Verme Günü...

Türkmen Beyi Bahçeli erken seçim tartışmalarından Türkiye ABD ilişkilerine kadar derinlemesine analizler içeren konuşmasında hem ABD'ye hem de sokakları karıştırmakla suçladığı muhalefete sert çıktı.

Abdullah Gü'ün Danışmanı da

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün danışmanı Raşit Aydın zehir zemberek bir açıklamayla istifa etti. İşin ilginç yanı Ak Parti döneminden bu yana Abdullah Gül'ün yanından ayrılmayan eski Koruma Müdürü Osman Çangal'da ayrılarak Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı görevine dönmesi dikkat çekti.

Doğu Akdeniz'de Silahlanma Yarışı

Türkiye'ye karşı deniz filosunu yenilemeye hazırlanan Yunanistan'a teklif veren ülkeler belli oldu, Doğu Akdeniz'deki silahlanma yarışında yeni adım atılıyor.

ABD: Anti Semitik Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Siz kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz" sözlerine ABD Yönetiminden tepki geldi

Irak'ın Kuzeyinde Plan Üstüne Plan

ABD Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Suriye'de yaşanan gelişmelerin yanı sıra ülkedeki Kürtlerin durumuna ilişkin hazırladığı raporda, ABD güçlerinin Rojava’dan çekilmesi halinde "Kürtlerin üzerindeki baskının artacağı" belirtildi. 

Gül'e Tencere Kapaklı Cevap

Bahçeli "Bu bölücünün milletvekilliği düşürüldüğüne göre, Gazi Meclis’te bulunma, yasama faaliyetlerine katılma hakkı artık söz konusu bile olamayacaktır. TBMM’ne yer yatağı serip sabahlamak ve bunu da nevi şahsına münhasır bir eylem olarak takdim etmek yasa dışıdır ve gayri meşrudur." dedi

Gül, Sessizliğini HDP İçin Bozdu: Terör Örgütlerine Yarar

Abdullah Gül "Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının  terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir. " dedi.

ABD Rahatsız, AB'nin Güveni Zedelenmiş

HDP Kapatma davası ve Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi ABD'den ve AB'den ilginç tepkiler geldi. Dışişleri Bakanlığı ise iki kararla ilgili hukukun uygulandığını kaydetti.

Papa Cesaret Verdi, Türkiye'ye Karşı Savaşacaklar

Gazali, “Erdoğan’nın önümüzdeki yaz Şengal’i işgal etme planından haberdar olduklarını” belirterek, “Türkiye işgaline karşı silah kullanmaya hazırım” diye konuştu.

"Stop Erdoğan" Diye İlan Verdiler

Fetö'cüler ve HDP'nin sık sık gündeme getirdiği cezaevlerindeki hamile kadın ve çocuklu tutuklularla ilgili kampanyada  Time Meydanı'ndaki Türkiye karşıtlığı ilanlarda yerini aldı ilanda "5000 kadın + 780 bebek politik sebeplerle cezaevinde" yazıldı.

Bahçeli Bombaladı

Derviş’in yeni bir fitne düzeneğinin asal unsurlarından birisi olduğu vehim değil, vaki bir gerçektir. CHP’de iki Kemal vardır. Acaba diyorum, mesela Faik Öztrak, hangi Kemal’i lideri olarak kabullenmektedir? ABD’deki Kemal’in CHP’deki ajanı ve taşeronu Öztrak mıdır?