Büyükelçi Haberleri

Büyükelçi Haberleri

Şok Eden Açıklama: İsveç'te Bana Öğretmenlerinizi Neden Öldürüyorsunuz? diye Sordular

Eski Dışişleri Bakanı Murat Karayalçın , Türkiye'nin dış politikadaki gelişmeleri genel yayın yönetmenimiz Fehmi Çalmuk'un sunduğu Politik Adam programında Hükümetin İsveç ve Finlandiya kararını doğru bulduğunu belirten Murat Karayalçın, İsveç ile ilgili şok eden bir açıklama yaptı: "İsveç Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda ben Gümrük Birliği ile ilgili düşüncelerimizi, tezlerimizi bir sunuşla ortaya koydum. Sonrada dedim ki, sorusu olan var mı, soru sormak ister misiniz? Bir kadın parlamenter elini kaldırdı, buyurun dedim. Bana ne dedi biliyor musunuz, neden Türk Hükümeti olarak öğretmenlerinizi öldürüyorsunuz? Allah Allah, nereden çıktı bu dedim. Biz neden öğretmenlerimizi niye öldürelim hanımefendi, bunu nereden çıkarıyorsunuz dedim. Öyle yazıyorlar dedi. O dedim, PKK’nın propagandası hatta köylerde öğretmenlerin çocuklara bilgi vermesini, Türkçe öğretmesini engellemek için çok sayıda öğretmenin PKK örgütü tarafından katledildiğini biliyoruz dedim. Ama öyle yazmıyorlar, öyle söylemiyorlar dedi. Ama ben size söylüyorum dedim ama aynı zamanda şunu da gördüm Fehmi Bey yani benim orada söylememin bir anlamı yok. Bizim büyükelçimizin de söylemesinin bir anlamı yok. O memur, devlet ne istiyorsa, o da onu söyleyecek diye düşünüyor. Ben devletin bakanıyım, yöneticisiyim, e sende öyle söyleyeceksin, senin de işine bu geliyor diye düşünüyor. Yani bizi savunacak, bizim dertlerimizi, davamızı seslendirecek örgütlenmelerden yoksunuz."

Almanya ve Fransa'ya nota verildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği üzerine açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Terörle mücadelemize destek taahhüdünde bulunmalılar. Terör kanunlarını değiştirmeleri gerekiyor. Finlandiya'ya görece olarak daha sıcak bakabiliriz" diye konuştu. Almanya ve Fransa'da PKK gösterileri üzerine konuşan Dışişleri Bakanı, "İki ülkenin büyükelçileri çağrıldı ve nota verildi" dedi.

Papa Erdoğan'ın Ukrayna'daki savaşa çözüm bulma çabalarını takdirle karşılıyor

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Vatikan’daki Papalık Sarayı'nda dün Papa tarafından kabulüne ilişkin Twitter hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda, "Papa Franciscus, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna ve Rusya'yı uzlaştırma çabalarını takdirle karşılıyor. Çözümün yolu savaştan değil, diplomasi ve müzakerelerden geçiyor. Ateşkesin sağlanması, masaya oturulması ancak bu sayede mümkün olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İstanbul’da dün düzenlenen CHP mitingi öncesinde yayınlanan gösteri uyarısının ardından ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake Dışişleri'ne çağrıldı. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç'ten Yunanistan’a yalanlama ve kınama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Türkiye'ye yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları külliyen reddettiklerini ve Türk hava sahasına yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınadıklarını bildirdi.

Soylu Kılıçdaroğlu'nun Batılı büyükelçi ile konuşmalarını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 6'lı ittifakın ortak bildirisini Batı'lı bir büyükelçiye onaylatan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun büyükelçiyle yaptıkları konuşmalara ilişkin çok çarpıcı bilgiler paylaştı.

İsrail ile Rusya arasında "yahudi" krizi!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un, "Hitler Yahudi'ydi" şeklindeki sözleri üzerine iki ülke arasında gerilime yol açtı. İsrail Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Çavuşoğlu'ndan Almanya'ya: Haddinizi bilin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye’de bir yargı süreci var. Yargı yeri geldiği zaman gerekli kararı verir. Osman Kavala ile ilgili de kararını verdi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ilgili yargı kararları varken, bazı ülkeler neden Osman Kavala’yı ön plana çıkarıyorlar. Almanya bizim kendi vatandaşımız için neden benim büyükelçimi bakanlığa çağırıyor. Biz de gereğini yaptık. Alman büyükelçisini çağırdık bakanlığımıza. Hadlerini bildirdik. Bizim içişlerimize karışamazsınız. Almanya haddini bileceksin” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kiev'de

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin "Özellikle İstanbul sürecinin devam ettirilmesi, bu savaşın sonlandırılmasında kilit bir rol oynayabilir. Bununla ilgili çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz" dedi.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Schulz, Türk Dışişleri'ne çağrılarak ülkesinin Osman Kavala davasını siyasileştiren tutumu kınandı.

Bakan Bozdağ'dan Almanya'ya tepki

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Şen, Gezi Parkı davasına ilişkin mahkeme kararının ardından Almanya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Almanya'yı kınayan Adalet Bakanı Bozdağ, yaşanan bu gelişmenin Türkiye'nin içişlerine açık bir müdahale girişimi olduğunu belirterek ''Almanya Türkiye'ye değil kendine baksın'' dedi.

Irak'a nota

Dışişleri Bakanlığı, Irak makamlarının Pençe-Kilit harekatına ilişkin açıklamalar ve temelden yoksun iddialar nedeniyle Irak Ankara Büyükelçisini Bakanlığa çağırdı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Irak makamlarınca bu yönde somut ve etkin adımlar atılmadığı ve PKK terör örgütünün Irak topraklarından ülkemize oluşturduğu ulusal güvenlik tehdidi sürdüğü müddetçe, ülkemiz BM Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı temelinde gerekli önlemleri almaya devam edecektir." denildi.

Erdoğan büyükelçilerle iftarda buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da mukim büyükelçiler ile iftar programında yaptığı konuşmada, “Ukrayna savaşı, adil bir dünya düzeni kurma arayışımızın ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha gösterdi. ‘Dünya beşten büyüktür’ diyerek bayraklaştırdığımız Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reformu çabalarımızın önemi anlaşılmış oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'dan Taliban kararı: Resmen devrettiler

Rusya, Moskova'daki Afganistan Büyükelçiliğini resmi olarak Taliban'a devretti.

İrlanda 4 Rus diplomata rest çekti: Ülkeyi terkedin

İrlanda, Rusya'nın Dublin Büyükelçiliğinde görevli 4 üst düzey yetkiliden ülkeyi terk etmelerini istedi.

Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na: O bildiriyi hangi büyükelçiye redakte ettirdin?

Millet İttifakı liderlerinin itinci yuvarlak masa zirvesinin ardından yaptıkları ortak açıklamaya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan sert tepki geldi. Soylu, ortak bildiri yayınlayan 6 parti liderinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "O bildiriyi hangi büyükelçiye redakte ettirdin açıkla' dedi.

Çekya’dan Rusya'ya nota! 'Provokatif tutum'

Çekya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’daki Çek diplomatlara yönelik "provokatif tutum" gerekçesiyle Rusya’nın Prag Büyükelçisi Alexander Zmejewski’yi bakanlığa çağırdı.

Zelenskiy, Papa’yı Ukrayna’ya davet etti, arabuluculuk çağrısı yaptı

Ukrayna’nın Vatikan Büyükelçisi Andrii Yurash Zelenskiy’nin Papa’yı Ukrayna’ya davet ettiğini açıkladı.

Yunanistan'ın Mariupol Başkonsolosu, özel operasyonla Ukrayna’dan tahliye edildi

Yunanistan'ın Mariupol kenti Başkonsolosu Androulakis, "Odyssey Operasyonu" adı verilen bir kurtarma operasyonu ile Rusya’nın büyük bombardımanı altında olan Mariupol kentinden tahliye edilerek Yunanistan'ın başkenti Atina’ya getirildi.

Kabaktepe: Meteoroloji uyarılarını dikkate aldık, yemek sözlerini iptal ettik

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, meteorolojinin yoğun kar yağışı uyarıları üzerine İmamoğlu'nun İngiliz Büyükelçisi ile yediği yemeğe atıfta bulunarak, "Önceden verdiğimiz tüm yemek sözlerini iptal ettik, kar yağışı için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Anıl Çeçen'den Şok İddia: Kırım'da Yahudi Devleti Kurulacak

Prof. Dr. Anıl Çeçen, Genel Yayın Yönetmeniz Fehmi Çalmuk'un Sunduğu Politik Adam programında tarihi önemli analizler yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İngiliz Büyükelçisiyle yemekte başlayan görüşme trafiğine ilişkin Çeçen “ Türkiye’yi parçalayan tek proje yok. Bazıları eyalet projesidir. 20 eyalet, 25 eyalet, bunlar Bizans döneminde de var ama bazıları da şehirleri bağımsız kılma çabasında, O yüzden İngilizler Ekrem İmamoğlu’nu destekliyorlar galiba çünkü gerçekten İmamoğlu geldiği gün açıkça ne dedi, açıkça söylediği için bende burada açıkça tekrar edeyim. İstanbul, Ankara’dan yönetilemez dedi. Ya bir dakika kardeşim, bu ülkede kan akmış, savaş kazanılmış, ulus devlet kurulmuş, bunun Anayasası var, bunun hukuk devleti var, bunun başkenti Ankara, sen kalkıp İstanbul’u ayırmaya kalkıyorsun" diye konuştu.

Türkiye ile ABD arasında kritik görüşme

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Fahrettin Altun'dan ABD Büyükelçisine RTÜK cevabı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, RTÜK’ün bazı yabancı haber kuruluşlarına yönelik lisans kararına ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın yaptığı paylaşımı alıntılayarak, sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Kritik 48 saat!

Ukrayna- Rusya sınırındaki gerilimin savaşa dönüşmemesi için önümüzdeki 48 saatin çok önemli olduğu belirtiliyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz bugün Rusya ve Ukrayna'yı ziyaret ederken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson da bir Avrupa turu gerçekleştirecek. Avrupa tansiyonu düşürmeye çalışırken Rusya cephesi sert açıklamalar yapmaya devam ediyor. Kremlin'in İsveç büyükelçisi verdiği bir röportajda, 'Ekonomik yaptırımlar umurumuzda değil' dedi.

Bahçeli'den CHP'ye ağır salvo

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın toplantısı düzenledi. CHP'ye afiş tepkisi gösteren Bahçeli, 'CHP, millli ahlaka el kaldırmıştır. CHP, Türkiye'ye yumruk sallamış, bunun adına demokrasi diyecek akdar zırvalamıştır.' şeklinde konuştu. ABD Elçisi'nin İmamoğlu ziyareti ile ilgili olarak ise Bahçeli, 'Kasti ve programlanmış bir tahriktir.' ifadelerini kullandı.

'Sonbaharda seçim bekliyorum!'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İngiliz büyükelçisiyle görüşmesine ilişkin, "Katıldığı yemekten haberim vardı. Ekrem Bey önemli kararlar alırken genel başkana haber verir. Kaldı ki Ekrem Bey gidip dozerin başında mı duracaktı?" dedi. Erdoğan'ın kış mevsiminden çıkarken seçime gitmeyi tercih etmeyeceğini söyleyen CHP lideri, "Ben sonbaharda seçim olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Tanju Özcan İmamoğlu'na dokundurdu

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Ekrem İmamoğlu'na ilişkin bir soruya "Ben antiemperyalistim. Benim Amerika ile işim olmaz. Ayıdan post Amerika’dan dost olmaz" cevabını verdi.

El Salvador Cumhurbaşkanı Türkiye'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanı Bukele ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Ankara'da El Salvador'la kritik imzaların atılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün dışişleri bakanıma gerekli talimatı verdim ve süratle sayın başkan da bize en uygun yerde büyükçe bir yer hazırlayacaklar ve orayı kiralamak suretiyle biz de büyükelçiliğimizi açacağız ve bu sebeple de iade-i ziyaretimizi gerçekleştireceğiz." dedi.

Türkiye-Ermenistan Temsilcileri Moskova'da buluştu

Türkiye'nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan'ın özel temsilcisi Rubin Rubinyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunu ele almak üzere bir araya geldi.

'AB Türkiye ile ilişkilerini geliştirmede daha cesur olmalıdır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileri ile gerçekleştirdiği toplantıda önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, Avrupa Birliği ülkelerini, terörle mücadelede ve göç krizinde Türkiye'ye destek olmaya çağırırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de tanınmasını istedi.