İsrail, Türkiye'ye Ne Dedi?

Türkiye'de ilk röportajını odatv.com'dan Rafael Sadi'ye veren İsrail'in Türkiye maslahatgüzarı İrit Lilian ikili ilişilerin ilk şartırıı HAMAS'a bağladı. 

PAYLAŞ
İsrail, Türkiye'ye  Ne Dedi?
Türkiye'de ilk röportajını odatv.com'dan Rafael Sadi’ye veren İsrail’in Türkiye maslahatgüzarı İrit Lilian ikili ilişilerin ilk şartırıı HAMAS'a bağladı. 

İsrail’in Türkiye maslahatgüzarı İrit Lilian, Türkiye'yi HAMAS'ı terörist ilan etmesini isterken iki ülke ilişkileri konusunda Körfez ülkelerini örnek gösterdi ve "Türkiye ile de aynı yolda ilerleyebiliriz. Tamir edilecek çok şey mevcuttur.Ve imkân dâhilindedir" dedi.

Türkiye'de ilk röportajını odatv.com'dan Rafael Sadi’ye veren İsrail’in Türkiye maslahatgüzarı İrit Lilian ikili ilişilerin ilk şartırıı HAMAS'a bağladı. 

"HAMAS bir terör organizasyonudur ve faaliyetleri tahrik etmektedir. Sivilleri hedef almakta ve zarar vermektedir. Uluslararası camianın büyük bir kısmı da bu konuda bu görüşe katılmaktadır ve buna göre de hareket etmektedir. Türkiye’nin de benzer bir şekilde bu camianın yanında yer alması umudumuzdur.

Bu oldukça yapıcı bir hareket olacaktır. Sadece mevcut ilişkileri yeniden yapılandırmak adına değil aynı zamanda bölgenin geleceği açısından oldukça önemlidir."

İki ülke ilişkilerinin gelişmesinde ilk olarak "COVID 19 krizi de bir fırsat penceresi olarak görülebilir" diyen maslahatgüzar  gündeme getirdiği iki konu başlığı şu şekilde: 

"İklim değişikliği konusu da muhtemel olasılıklardan biridir ki İsrail teknolojisi bu konuda Türkiye’nin sorunlarına cevap verebilecek ve bu konudaki mücadelesine katkıda bulunacak ve belki de yağmur konusunda da yardımcı olabilecek bir konu başlığıdır.

Kültür, bilim, akademik işbirliği bunların hepsi bizim görev çantamızın içindedir. Ve biz bütün bu araçları iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek Türk ve İsrailli halkların genelde paylaşmasını hedeflemekte"

Peki Türkiye İsrail'e büyükelçi atayabilir mi ?

Şu anda iki ülke de resmi temsilciliklerine MASLAHATGÜZAR bulunmaktadır.

"Büyükelçi atanması konusu politik kararlara bağlıdır. Ve bu kararlar kolaylıkla alınabilir. Ancak bu kararlar ikili ilişkilere bağlıdır. Bu iki tarafın da ilişkileri gerçekten geliştirmek istemeleri ile ilgili samimi istekleri ile ilintilidir. Bu tarafların kalıcı ve politik bir gerçekçilikle kuracakları işbirliği ile gerçekleşir. İsrail son bir yıl boyunca Müslüman Arap Dünyası ile barış gerçekleştirmek istediği ifadelerinin boş sözcüklerden ibaret olmadığını kanıtlamıştır. İkili ilişkilerin Körfez ülkeleri ve FAS il ve daha niceleri ile yapılanlar bunun açık delilidir. Türkiye ile de aynı yolda ilerleyebiliriz. Tamir edilecek çok şey mevcuttur. Ve imkân dâhilindedir."

Irit Lillian Kimdir?

İsrail’in yeni Ankara maslahatgüzarı Irit Lillian oldu. Lillian’ın uzmanlık alanlarından biri de Türkiye.

1962 doğumlu. Lisans eğitimini arkeoloji, Mısırbilim dallarında Tel Aviv Üniversitesi’nde, yüksek lisansını ise Doğu ve Batı çalışmaları alanında Kudüs İbrani Üniversitesi’nde yaptı. 1986 yılında katıldığı İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda kariyer yaptı. 2007 yılında Avusturya, 2015-2019 yılları arasında da Bulgaristan Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

Türkiye’ye aşırı bir ilgisi olan Lillian’ın albümünde Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerden görüntüler ve ilginçtir Osman Hamdi Bey’in iki tablosu da bulunuyor.

Irit Lillian, Türkiye ile İsrail temsilciliklerini büyükelçilik düzeyine yükseltirse ülkesinin Ankara Büyükelçisi olarak görevini sürdürecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN