Libya'dan Çekilmeye 'Türkiye' Dur Dedi

Konferansın sonuç bildirgesinde katılımcı ülkeler Libya'daki tüm yabancı güçlerin geri çekilmesi taahhüdünde bulundu. Bildirgede, geçen yıl Ekim ayında varılan ateşkes anlaşması gereği yabancı güçlerin çekilme işlemlerinin 'daha fazla gecikmeksizin' ve 'tamamen' hayata geçirilmesi vurgusu yapıldı.

PAYLAŞ
Libya'dan Çekilmeye 'Türkiye' Dur Dedi
Konferansın sonuç bildirgesinde katılımcı ülkeler Libya'daki tüm yabancı güçlerin geri çekilmesi taahhüdünde bulundu. Bildirgede, geçen yıl Ekim ayında varılan ateşkes anlaşması gereği yabancı güçlerin çekilme işlemlerinin "daha fazla gecikmeksizin" ve "tamamen" hayata geçirilmesi vurgusu yapıldı.

 Berlin'de düzenlenen Libya konferansında aralarında Türkiye’nin olduğu yabancı güçlerin ülkeden tamamen ve gecikmeksizin çekilmesi karara bağlandı. Türkiye ise “derhal çekilme” konusunda çekince bildirdi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de dün gerçekleştirilen ikinci uluslararası Libya konferansının ana gündem maddelerinden biri bu ülkedeki yabancı askerlerin çekilmesi oldu.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, konferansın ardından konuşan Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş, ülkesindeki paralı askerler konusunda "ilerleme" kaydettiklerini ve "önümüzdeki günlerde her iki taraftan paralı askerlerin" Libya'dan çekileceğini ümit ettiğini söyledi. Menguş, "Bunun teşvik edici olacağını düşünüyorum" diye ekledi.

Heiko Maas: Çekilme adım adım olacak

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da yabancı güçlerle ilgili olası bir çekilmenin "bir gecede değil, adım adım olacağı" konusunda Türkiye ve Rusya arasında bir "anlayış" sağlandığına inandığını belirtti. "Dengeli" bir şekilde çekilme için bunun şart olduğunu ifade eden Maas, "Bir tarafın güçleri hızlıca çekilirken diğerininkinin kalması bir dengesizlik yaratır" dedi.

Ancak Libya'daki tüm yabancı savaşçıların bu ülkeden ayrılmasını sağlayacaklarından emin olduklarını belirten Maas, "Son yabancı güç de bu ülkeyi terk edene kadar durmayacağız" dedi.

Konferansın sonuç bildirgesinde katılımcı ülkeler Libya'daki tüm yabancı güçlerin geri çekilmesi taahhüdünde bulundu. Bildirgede, geçen yıl Ekim ayında varılan ateşkes anlaşması gereği yabancı güçlerin çekilme işlemlerinin "daha fazla gecikmeksizin" ve "tamamen" hayata geçirilmesi vurgusu yapıldı.

“Düzenli güçler ile paralı askerler aynı kefeye konulamaz”

Yedi sayfalık sonuç bildirgesinde Türkiye'nin "derhal çekilme" konusunda şerh koyduğu belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Libya'da güvenlik güçlerinin eğitimi için bulunan askerler gibi "düzenli güçler" ile paralı askerlerin aynı kefeye koyulamayacağı konusunun tartışıldığını belirterek "Bu konu bugün bizi yoğun bir şekilde meşgul etti" dedi.

BM, Libya'da 20 bin yabancı savaşçı ve paralı asker bulunduğunu tahmin ediyor.

Türk Dışişlerinden Açılama Gelmedi

Dışilşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Birleşmiş Milletler ve Almanya’nın eş-başkanlığında 23 Haziran 2021 tarihinde Berlin’de düzenlenen Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’na katıldı.

Çavuçoğlu Berlin’de ilk olarak Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la biraraya gelerek, Libya, göç ve gümrük birliği bağlamında Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz ve turizm konularını ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

  Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dıbeyba ve Dışişleri Bakanı Necla Manguş ile bir görüşme gerçekleştirdi.

  Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’na katıllan Çavuşoğlu ve Libya’nın barış, güvenlik, istikrar ve egemenliğine destek vermeye devam edeceğimizi vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN