Mahir Ünal, TV 5 Kavgasının Arkasında Ne Var?

Olay ne çiftçinin elindeki akıllı cep telefonu ne de kamuoyunun gündeminde olayın bu kadar geniş yer tutması. Politik Adam tartışmanın yaşandığı Ak Parti ve Saadet Partisi cephesinde olayın perde arkasını araştırdı.

PAYLAŞ
Mahir Ünal, TV 5 Kavgasının Arkasında Ne Var?
Olay ne çiftçinin elindeki akıllı cep telefonu ne de kamuoyunun gündeminde olayın bu kadar geniş yer tutması. Politik Adam tartışmanın yaşandığı Ak Parti ve Saadet Partisi cephesinde olayın perde arkasını araştırdı.

Ak Parti'nin medyadan sorumlu genel başkan yardımcısı Mahir Ünal'ın geçen hafta TV5'te yayınlanan '4. Güç' isimli programında bir çiftçi ile girdiği telefon konuşması Türkiye'nin gündemine oturdu. Dlayın altında son seçimlerde TV 5 ile Ak Parti arasında yaşanan reklam polemiği çıktı.   

Mahir Ünal'a göre  olay Cumhuriyet tarihinde bir televizyonun ilk defa bir siyasetçiye yaptığı  "itibar suikasti" idi, Ünal konuşmasının TV5 tarafından 7 kez kesildiğini öne sürdü. Ünal  TBMM'de konuştuğu genel yayın yönetmenimiz Fehmi Çalmuk'a " İtibar süikasti yaptılar. Yılmaz Bayat Bey'i aradım. O'nu Marmara İlahiyat Fakültesi'nde okurken tanıdım" 

Peki Mahir Ünal TV5'de ne anlattı:

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal 2018 yılındaki seçimler öncesinde Kahramanmaraş gezisindeyken genç bir çiftçiyle yaşadığı diyaloğu anlattı. kendisine, “Bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz” diyen çiftçiye "Cebindeki telefonu kaça aldın?" diyen  çiftçiye şu  yanıtını verdiğini ifade etti. 

"Bir delikanlı geldi. 'Bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz' dedi. 'Telefonunu alabilir miyim' dedim. IPhone 6. 'Kaça aldın' dedim. '3400 lira mı, 4500 lira' mı dedi, '24 taksitle aldım' dedi. 'İnternet paketi de var mı? 'Var' dedi. 'Ayda kaç para ödüyorsun buna?' dedim. 'Ayda 450 lira ödüyorum' dedi.

Kılıçdaroğlu Ağır Konuştu:

Görüntülerin sosyal medyada yayınlamasıyla birlikte konu CHP grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündemine de yer aldı   AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın çiftçiye yönelik açıklamalarını da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Sen ne kadar alıyorsun, saraydakiler ne kadar alıyorlar. Sen çiftçiye bir telefonu çok görüyorsun. Bir ayda bir avuç tefeciye ödediği faiz 21 milyar lira" ifadelerini kullanmıştı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"(Mahir Ünal'ın çiftçiye yönelik 'Cebindeki telefonu kaça aldın?' söylemi) 450 lirayı çiftçi için büyük bir para görüyor. Şu geldiğimiz noktaya bakar mısınız? Bir telefonu çiftçi için şikayet etmemesi gereken araç olarak görüyor. Adam perişan olmuş, 450 lira dediğin nedir? Sen ne kadar alıyorsun, saraydakiler ne kadar alıyorlar. Sen çiftçiye bir telefonu çok görüyorsun. Bir ayda bir avuç tefeciye ödediği faiz 21 milyar lira. Çiftçiye bu parayı ödemiyorsun. Binlerce esnafımız var.  25 bin 522 müzisyen var; 806 bin 871 basit usülde vergi ödeyen esnafımız var."

Tartışmanın Altında Reklam Tartışması mı Var?

TV 5 yönetimi programın olduğu gibi yayınlandığını ve konuşmanın her hangi bir şekilde kesilmediğini savundu. Programı servise koyanın CHP ile yakın ANKA Haber Ajansı...

Ancak Ak Parti kuluslerinde "TV 5 Reklam vermediği için intikam alıyor" şeklindeki  konuşmalar olayın boyutunu başta bir alana taşıdı. 

Tartışmanın geçmişi 2018 seçimlerine kadar dayanıyor: TV 5'in "intikama dayalı bir yayın politikasının olmadığını belirten Ak Parti ceanırda getirilen böyle eleştirileri ret eden   TV 5 yöneticisi Politikadam.com'a " "2018 yılında bir çok siyasi partinin reklamını aldık. CHP'nin İyi Parti'nin... Ak Parti'den reklam talep ettik. Vermediler. Eşitliği sağlayalım bu konudaki duruşumuzu sergilemek için hatta Ak Parti rekmamını ücretsiz yayınlanmasını bile teklif ettik. Son güne kadar bekledik. Medya başkanlığından cevap gelmedi. " açıklaması yaptı.

Olayın  bir de Saadet Partisi cephesi var. TV 5'in bu isteğinin daha sonra parti yönetimine taşındığı, parti yönetiminin   Ak Parti'ye yaptığı girişimlerin de sonuçsuz kaldığı,hatta Mahir Ünal'ın ret cevabı verdiği konuşuluyor. 

Ak Parti -Saadet Yakınlaşmasını İstenmiyor mu ?

TV 5'in televizyon programını ne TV 5 ne  de Milli Görüş'e yakın bir kaynak değil CHP'ye yakınlığı ile bilinen ANKA Haber Ajansı. Program yine aynı ajansın logosuyla haber servisi yapıldı. 

Şimdi konuşulanlara baktığımızda CHP'nin  Ak Parti -Saadet Yakınlaşmasını istemediği için bu olayı büyüttüğü, hatta CHP grubuna taşıdığı öne sürülüyor. 

Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ^"incitme" şerhini ileri sürdüğü Ak Parti ile ilişkilerin zedelenmemesine dikkat eden TV 5 yönetimi Çarbaşam günü Ak Parti Grup Başkanı Cahit Özkan'ı konuk etti. 

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN