Patetes, Soğan İşgüzarlığı

Devletin verdiği bir çuval patates, soğanı millete verirken kamu görevlilerinin çektirdiği fotoğraflar başlarına iş açtı.

PAYLAŞ
Patetes, Soğan İşgüzarlığı
Devletin verdiği bir çuval patates, soğanı millete verirken kamu görevlilerinin çektirdiği fotoğraflar başlarına iş açtı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 1 milyon 250 bin ton patates ve 300 bin ton soğan ihtiyaç sahiplerine bedelsiz olarak dağıtılmaya başlanemsı siyasetin yeni tartışma konusu. 

Şanlıurfa Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan'ın bir ihtiyaç sahibine verdiği patates çuvalı ile görüntülenirken çekilen fotoğrafı, sosyal medyada yayınlayınca ilk tepki Ak Parti MYK üyesi Şamil Tayyar'dan geldi. Tayyar, "Bir hadsiz çıkıp bu insani tavrı şovuna malzeme yapıyor. Bir çuval patatesle poz vermek, neyin nesi? Yapmamız gereken çok iş var, çook!" ifadelerini kullandı.

Bu olay tartışılırken  İstanbul Valiliği'nin 11 Nisan'da törenle patates-soğan dağıtması da Türkiye gündemine girdi.

İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Gevrek Bozkurt, Tuzla Kaymakamı Ali Akça, İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca ve İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Nihal Tehnova, Niğde ve Nevşehir’den İstanbul'a ulaşan tırları karşıladı.

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise şu yorumu yaptı:

"Yeni Türkiye mimarı(!) Ak Parti!

Fakir ve muhtaç vatandaşlarımıza patates soğan dağıtıyor.

10 kg patates 10 tl + 5 Kg soğan 7.5 tl = 17.5 tl yardım yapıyor.

Ye ye bitmez.

Kıymetini bilmeyenin gözüne dizine durur desen de, durmaz hacı durmaz.

Bu açıkça Milletle kafa bulmaktır."

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın yorumu ise şu şekilde:

"İşlerin iyi olduğu ülkelerde Cumhurbaşkanı; “satılmayan patates ve soğanı fakire fukaraya, garibe gurebaya bedava dağıtıyoruz” cümlesini kurmaz.

Çünkü işlerin iyi gittiği ülkelerde vatandaş patates soğanı kendisi alabilir."

 

 

Bahçeli Ne Diyecek ?

MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli 2019 szeçimleri önce patetes, soğan ve patlıcan üzerinden yapılan tartışmalara gittiği Sögüt ilçesinden şöyle seslenmişti:

Bugünlerde patlıcan diyorlar, biber diyorlar, soğan diyorlar, patatesten sonuç almaya çalışıyorlar. Pazarı bilmezler, çarşıyı bilmezler, amanı bilmezler, Söğüt ne yer, ne içer duymazlar. Ama konu istismarsa, konu provokasyonsa, konu yalansa, konu dedikoduysa bunlardan daha kabiliyetlisi de çıkmaz, çıkmayacaktır. Yoksulluktan medet ve menfaat umuyorlar. Zira işlerine öyle geliyor. Enflasyon canavarı başını kaldırdı mı mutlu oluyorlar. İşsizlik oranı ve işsiz sayısı arttı mı, sevinçten havalara uçuyorlar. Bütçe açık verdi mi bayram ediyorlar. Dış ticaret açığı artmaya görsün, gülmekten kendilerini alamıyorlar. Hele dövizin fiyatı bir yükselsin, felaket tellalları hemen ortaya üşüşüyorlar. Onursuz bir kazancı, onurlu bir kayba üstün görüyorlar. Varsın Türkiye zarar görsün, hiç umursamıyorlar. Ömürlerinde bir kez olsun adam gibi adam olmayı denesinler. Bir kez olsun yerli ve milli duruş sergilesinler. Bugün açsak, yarın doyarız. Hayatın şaşmaz gerçeği budur. Bugün işiniz yoksa, yarın buluruz. Haysiyetli yaşamanın doğası budur. Patlıcan kışın pahalıysa, yazın ucuzlar. Elbette vakti geldiğinde doya doya yeriz. İklim ve ekonomik şartların gereği de böyledir. Peki vatan giderse, bunun telafisi nasıl olacak. Bayrak inerse, bunun tamiri nasıl yapılacak. Ezan susarsa, bunun ikamesi ne şekilde sağlanacak.”

Bahçeli'nin bu tartışmalara karşı  nasıl bir yorum yapacağı merak konusu

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN