Açın Kapıyı...Misafirler Var

HDP Genel Başkanı Pervin Buldan, Gara'da şehit edilen Jandarma Personel Astsubay Çavuş Semih Özbey'in annesinin evladından haber almak istemesi üzerine geçmişte Ak Parti'li Öznur Çalık'a 'Bir süre misafir edilir, bırakılır' demişti. Şimdi Buldan'ın aralarında bulunduğu 9 milletvekili Adalet Bakanlığı tarafından tarafından hazırlanan fezleke için 'misafir edilecek' esprisi yapılıyor.

PAYLAŞ
Açın Kapıyı...Misafirler Var
HDP Genel Başkanı Pervin Buldan, Gara'da şehit edilen Jandarma Personel Astsubay Çavuş Semih Özbey’in annesinin evladından haber almak istemesi üzerine geçmişte Ak Parti'li Öznur Çalık'a "Bir süre misafir edilir, bırakılır' demişti. Şimdi Buldan'ın aralarında bulunduğu 9 milletvekili Adalet Bakanlığı tarafından tarafından hazırlanan fezleke için "misafir edilecek" esprisi yapılıyor.

Adalet Bakanlığı 10 HDP Milletvekilini cezaevlerinde misafir etmeye hazırlanıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani soruşturması kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında olduğu 9 HDP'li vekil hakkında fezleke hazırlarken Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Gergerlioğlu'na "terör örgütü propagandası yapma" suçlamasıyla verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

HDP'li 9 milletvekili hakkında Kobani olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan fezlekeler TBMM'ye sunulmak üzere, Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

"Misafir Edecekler" Demişti

Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, HDP Genel Başkanı Pervin Buldan ile gerçekleştirdiği görüşme ile şöyle konuşmuştu. 

"Terör örgütü PKK tarafından 2015 yılında kaçırılan Malatyalı Semih Özbey’in annesi kanser hastasıydı ve diğer annelerimiz gibi yüreği yanıyordu, evladından haber almak istiyordu. Kimin kaçırdığını ve durumunu öğrenmek için o dönem HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ı aradım, annenin, ailenin durumunu konuştum. Pervin Buldan ise 'Kim kaçırmış bakalım size döneceğim' dedi. Sonra tekrar bana dönerek, 'Sağlık durumu iyi. Bir süre misafir edilir, bırakılır' dedi. Ben de ailemize bu bilgileri verdim."

Fezleke Gönderildi 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani soruşturması kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında olduğu 9 HDP'li vekil hakkında fezleke hazırladı.

Kobani eylemleri ile ilgili soruşturmada 9 HDP'li milletvekili hakkında fezleke düzenlenerek dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle Meclis'e gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"06-07-08 Ekim 2014 tarihlerinde ülke genelinde yaşanan ve ‘KOBANİ’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde, sokağa çıkma çağrısı yaparak PKK/KCK silahlı terör örgütüne müzahir kitle tarafından silahlı, EYP (El Yapımı Patlayıcı), molotoflu, havai fişekli, taşlı ve sopalı saldırılar sonucunda, ölüm ve şiddet olaylarının yaşanmasına neden oldukları iddiasıyla yürütülen soruşturma sonucunda açılan kamu davasına istinaden, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/6 Esas sayılı dosya üzerinden yargılanan 108 sanıkla birlikte, şiddet olaylarının başlatılması ve devam ettirilmesi yönünde hareket ettiklerine dair deliller elde edilen, halen Halkların Demokratik Partisi 27. Dönem Milletvekilleri olan;   

1. Fatma KURTULAN

2. Garo PAYLAN

3. Hüda KAYA

4. Meral DANIŞ BEŞTAŞ

5. Hakkı Saruhan OLUÇ

6. Serpil KEMALBAY PEKGÖZEGÜ

7. Sezai TEMELLİ

8. Pero DUNDAR

9. Pervin BULDAN

Hakkında, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 83. maddesi gereği yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle düzenlenen fezleke, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmak üzere Adalet Bakanlığına gönderilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Gergerlioğlu'nun cevazı onandı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki 2 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Gergerlioğlu'na "terör örgütü propagandası yapma" suçlamasıyla verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekili seçilmeden önce yargılandığı davada Gergerlioğlu hakkında 21 Şubat 2018'de "PKK/KCK propagandası yapmak" suçlamasıyla hapis cezası vermişti.

İtiraz üzerine doysa üst mahkemeye taşınmış, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi de hükmü onamıştı.

Temyiz üzerine dosya Yargıtay'a geldi. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, hapis cezasını onadı.

Kararın gerekçesinde, Gergerlioğlu'nun 20 Ağustos 2016 tarihli sosyal medya paylaşımında, PKK mensuplarının silahlı fotoğrafının yer aldığı belirtilerek, paylaşımda cebir ve şiddet içeren eylemlerin meşru gösterildiği ve teşvik edildiği öne sürüldü.

Gerekçede, Gergerlioğlu'nun paylaşımında link verdiği haberde PKK tarafından yayımlanan bir açıklamanın yer almasının; "açıklamayı sahiplenmek",  "örgütün siyasi veya sosyal etkinliğini artırmak", "sesinin kitlelere duyurulmasını sağlamak", "halkın örgüte sempatisini artırmak" ve "aktif desteğini sağlamak" olduğu savunuldu.

Gerekçede ayrıca "yargılama sürecindeki işlemlerin kanuna uygun yapıldığı", "hükme esas alınan delillerin hukuka uygun elde edildiği", "eylemin doğru olarak nitelendirildiği" ve "kanundaki suç tipine uyduğu" savunuldu.

Yargıtay, bu gerekçelerle alt mahkemelerin verdikleri kararlarda isabetsizlik olmadığına hükmederek cezayı onadı.

Kararı  değerlendiren Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Barışla ilgili bir talebi dillendirdim ancak Yargıtay traji komik bir kararı siyasi baskı ile onamış oldu" dedi.

Gergerlioğlu son olarak Gara ıperasyonu ile ilgili "Allah rahmet eylesin. Üzgünüm, keşke bu topraklarda çözüm,barış çabamıza bir karşılık görebilseydik. Esir askerlerden birisi 2.5 sene önce bunları diyordu. Mesele kim olursa olsun insanı yaşatmak olmalıydı, ölümle çözüm olmaz,insanlarımızı yaşatmalıyız" demiş hakkında provakasyon amaçlı sosyal medya paylaşımıyapmak nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuştu.  

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN