Parlamento

Parlamento Haberleri

Meclis yarın açılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, 27. Dönem 6. Yasama Yılı için yarın özel gündemle toplanacak.

Meclis toplanamadı

CHP'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ele alınması talebiyle yaptığı olağanüstü toplantı çağrısı yeterli çoğunluk sağlanamadığı için düştü.

Irak'ta Mukteda Es Sadr destekçileri Meclis binasını bastı

Irak'ta Şii lider Mukteda Es Sadr destekçileri Meclis binasını bastı. Slogan atan göstericilere güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi dikkat çekti. Meclis Genel Kurul salonuna giren protestocular, sıralarda oturdu, yolsuzluk karşıtı sloganlar attı. Irak'ta bugün Başbakan ve Cumhurbaşkanı için Meclis'te oylama yapılacak.

TBMM Başkanı Şentop'tan Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümü mesajı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutladı.

TBMM'de 15 Temmuz töreni

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ''15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'' etkinlikleri kapsamında TBMM'deki 15 Temmuz Şehitler Anıtı'nda düzenlenen anma programında konuştu.

Meclis tatile girdi

Yıl boyunca yoğun bir çalışma yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi, tatil arası verdi.

Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis'ten geçti

Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yasayla, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olanlara bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Düzenleme 550 bin kişiyi kapsıyor. Mevcut durumda bedelli askerlik bedeli 56 bin 500 lira. Ancak düzenlemeden yararlanacakların ödeyecekleri bedel yoklama kaçağı ve bakaya olarak geçirdikleri süre dikkate alınarak yeniden hesaplanacak.

En düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL olacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ek göstergeye ilişkin kanun teklifinde, emeklilere aylık asgari 3 bin 500 lira ödenmesine ilişkin önerge kabul edildi.

Bakan Nebati: 241 milyar TL'yi aşan vergi gelirinden vazgeçiyoruz

Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda ek bütçe sunumunu gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtiklerini belirtti.

Bedelli askerlik düzenlemesi komisyonda

Bedelli askerlik düzenlemesini de içeren yasa teklifinin görüşmelerine Milli Savunma Komisyonu'nda başlandı.

Bahçeli'den dijital platformlarda yayınlanan dizilere eleştiri

MHP lideri Bahçeli, grup toplantısında dijital platformlarda yayınlanan dizileri hedef aldı. Bazı dizilerde, ''Küfür ve en seviyesiz esprilerin" olduğunu belirten MHP lideri, "Sözde komedyenlerin yer aldığı diziler artık haddini aşmıştır'' dedi. Bahçeli, aile hayatının son sığınak olduğunu vurgularken, "Küfür etmenin neresine güleceğiz? Kadını metalaştıran ucube dizi sahnelerinin neresini takdir edeceğiz?'' diye sordu.

2022 Ek Bütçe Yasa Teklifi Meclis'e sunuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

550 bin kişiye askerlik affı: Yoklama kaçakları ve bakayalar bedelli askerlikten yararlanacak

AK Parti milletvekilleri yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten yararlanabilmesini de içeren kanun teklifini, Meclis Başkanlığı'na sundu.

DBP'li Salihe Aydeniz'in fezlekesi Meclis'te

DBP Diyarbakır Milletvekili Aydeniz'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmasının ardından Anayasa Adalet Karma Komisyonu'na havale edildi.

Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini içeren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Bahçeli: Polise yumruk atanın Meclis'te yeri olamaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Türkiye'nin haklı sınır ötesi operasyonu an meselesiyken, ABD askerleriyle PKK/YPG'li teröristlerin beraberce poz vermeleri neyin mesajıdır? ABD'li askerlerin teröristlerle ne işi vardır? Mehmetlerimize silah sıkanlara, ihanet edenlere destek vermek insanlık onurunun neresiyle ve nasıl bağdaşacaktır? ABD pozisyonunu netleştirmek mecburiyetindedir: Bu ülke dost mudur, düşman mıdır?" dedi. Bahçeli, polise yumruk atan milletvekiline tepki gösterdi ve "Polise yumruk atanın TBMM'de yeri olamaz. Bunların dokunulmazlığı süratle kaldırılmalıdır" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop'un koruma ekibi kaza yaptı

Bursa'ya gelen Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un koruma ekibinin bulunduğu otomobil kaza yaptı.

Kira artışına sınır getiren düzenleme Meclis'ten geçti

Kira artışlarında 1 Temmuz 2022-1 Temmuz 2023 arasında yapılabilecek en yüksek zam oranını yüzde 25 olarak sınırlandıran yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Toplam 113 haber.