ABD: Anti Semitik Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ' Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Siz kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz' sözlerine ABD Yönetiminden tepki geldi

PAYLAŞ
ABD: Anti Semitik Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Siz kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz" sözlerine ABD Yönetiminden tepki geldi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yahudi karşıtı ifadeler kullandığını belirterek Erdoğan'ın söz konusu açıklamalarını kınadıklarını belirtti.

Bakanlıktan yapılan Ned Price imzalı yazılı açıklamada,"Amerika Birleşik Devletleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yahudi halkı hakkındaki son antisemitik yorumlarını şiddetle kınıyor ve bunu kınanması gereken durum olarak görüyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaya atıfta bulunularak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve diğer Türk liderleri, şiddeti daha fazla teşvik edebilecek sözlerden kaçınmaya ve Türkiye'yi, çatışmanın sonlandırılması için ABD ile birlikte hareket etmeye çağırıyoruz" denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı anti-Semitik dilin hiçbir yerde hiçbir şekilde kabul edilmediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Anti-Semitik dile hiçbir durumda yer yok. Amerika Birleşik Devletleri, tüm biçimleriyle anti-Semitizmle mücadele etme konusunda derinden kararlıdır. ABD antisemitizmin her türlü biçimiyle mücadelede son derece kararlıdır. Yahudi karşıtlığının beraberinde getirdiği şiddeti ve onu güçlendiren tehlikeli yalanları ciddiye alıyoruz. Yalanlara her zaman gerçeklerle karşı koymalıyız ve nefret suçlarına adaletle cevap vermeliyiz"

ABD, İsrail’in Hamas ve diğer Filistinli silahlı örgütlerin füze saldırıları karşısında meşru savunma hakkını kullandığını belirtiyor.

Resim

Erdoğan Ne Demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki günkü açıklamasında "Kanlı ellerinizle bir tarih yazıyorsunuz" diyerek ABD Başkanı Joe Biden'a İsrail tutumundan dolayı tepki göstermişti.

"Birilerinin 'Filistin'den bize ne, Kudüs'ten bize ne' gibi nefret kokan yaklaşımlarına şahit oluyoruz. Mescid-i Aksa'nın ilk avlusunun adı '12 Bin Şamdanlı Avlu' olarak geçer.Biden'ın ciddi bir İsrail'e silah onayıyla ilgili imzasını gördük. 850 bin silah onayı... Lafa geldiğinde, silahsızlanmayı konuşuyor. Sayın Biden, sözde Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Siz kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz. Bugün de tekrar hatırlatıyorum 84 milyon olarak Kudüs nöbetimizi devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Filistin toprakları kanla yıkanıyor, siz buna destek oluyorsunuz. Hiç durmayan bu zulüm Filistinlilerin ardı kesilmeyen göçleriyle süre gelmiştir. Kimi Arap ülkeleri de meseleye yanlış bakış açılarıyla yaklaştı

Erdoğan ayrıca "ABD'nin ve onu takip eden ülkelerin 2017 sonunda Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmeleri, bu katil devletin kan dökme iştahını artırmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Dışişleri Bakanlığı'NIN Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik yaptığı açıklamayı kınadıklarını belirtti.

Sözcü Çelik, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


 
“ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef almasını şiddetle kınıyoruz. Cumhurbaşkanımızı anti-semitizmle suçlamak mantıksız ve doğru olmayan bir yaklaşımdır. Bu Cumhurbaşkanımız hakkında söylenmiş bir yalandır.

Cumhurbaşkanımız anti-semitizme karşı çok güçlü mesajlar vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Anti-semitizmi ve İslam düşmanlığını mücadele edilmesi gereken nefret suçlarının başına koymaktadır.

Netenyahu hükümetinin zulmüne destek verenlerin kendi vicdan açıklarını Cumhurbaşkanımız hakkında yalan söyleyerek kapatması mümkün değildir.

ABD Yönetimi Filistin Düşmanı olmadıklarını İzah etmeli

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Dışişleri Bakanlığı'NIN Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik yaptığı açıklamayı kınadıklarını belirtti. Sözcü Çelik, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 ABD Dışişleri bu açıklamasıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın Yahudilere karşı sözler sarf ettiği şeklinde yalan bir beyanda bulunmuştur. Bu tavır ABD’nin İsrail'e verdiği orantısız ve haksız desteğin sonuçlarıyla yüzleşmekten kaçtığını ortaya koymuştur.

Filistin'de çocukları ve sivil mazlumları katledenlere duyulan tepki her bakımdan haklıdır ve insanlık gereğidir. Bu noktada susanların bize laf söylemeye hakları olmadığı gibi çarpıtma yapmaları hadlerine değildir.

Cumhurbaşkanımızın Filistinlileri katledenlere karşı olmasının Musevi karşıtlığı olmadığını izah etme gereği bile duymuyoruz. Ama Filistinlileri katledenlere karşı çıkmayı anti-semitizm olarak yaftalayanların Filistin düşmanı olmadıklarını izah etmeleri gerekir.

“Holokost" felaketinin bizim dönemimizde müfredata girmiş olması bile başlı başına Sn Cumhurbaşkanımızın ve partimizin "anti-semitizm"e karşı olduğunun güçlü bir göstergesidir.

Filistinli çocukların katledilmesine "İsrail'in kendisini savunma" hakkı diyerek destek veren ABD sözcüleri, çatışmayı sonlandırma çabalarından bahsederek Cumhurbaşkanımızı kendi görüşlerine katılmaya davet ediyor...

Dünyanın vicdanı olan insanlar tüm ülkelerin başkentlerinde Cumhurbaşkanımızın görüşleriyle aynı şekilde İsrail zulmünü protesto ediyor. Cumhurbaşkanımızı eleştirenlerin asıl kendi görüşlerinden vazgeçmeleri gerekiyor.

ABD Dışişlerini, Cumhurbaşkanımızın görüşlerini dikkatle dinlemeye davet ediyoruz. Bu açıklamayı yapanlar Cumhurbaşkanımızı dikkatle dinlerse adalet ve barış için adım atmış olacaklardır.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN