Can Ataklı'da Kimin Yolunda?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a öfke dolu sözlerle saldıran Can Ataklı'nın amcası 1960 darbecilerinden Mücip Ataklı'nın MTTB'yi kazanan Rasim Cinisli ve ekibine karşı ' Faşist, gerici, yobaz' dediğini biliyor musunuz ?

PAYLAŞ
Can Ataklı'da Kimin Yolunda?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a öfke dolu sözlerle saldıran Can Ataklı'nın amcası 1960 darbecilerinden Mücip Ataklı'nın MTTB'yi kazanan Rasim Cinisli ve ekibine karşı " Faşist, gerici, yobaz" dediğini biliyor musunuz ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gitmesi için çok büyük bir halk öfkesinin olması lazım" diyen Can Ataklı 2021 yılının başındaki sözleriyle gündeme gelmişti.

Ataklı şöyle diyordu.: "Büyük bir doğal afet, büyük bir deprem, başka bir doğal felaket… Çok büyük sel, çok büyük yangınlar… Hani Avustralya'yı yakan yangın vardı ya o kadar büyük yangınlar, deprem, çok büyük can kaybına yol açacak sel felaketi gibi… Kendisine oy verenlere ekmek veremeyecek kadar ağır bir ekonomik kriz olursa... Ama en korkutucu olan Türkiye'nin bir askeri başarısızlık elde etmesi"

Fehmi Çalmuk'un Büşükdoğu'nun Atlıları Kitabı'na konuşan 1965 yılında MTTB'nin 2'in Başkanı Edip Geyik Can Ataklı'nın amcası 1960 darbesinin öncülerinden Mucip Ataklı'nın da aynı üslupta olduğunu ortaya koydu.

1965 yılında MTTB'nin sağın eline geçmesi CHP başta olmak üzere  bir çok kesimde rahatsızlık oluşturmuştu:

Rasim Cinisli yönetiminden rahatsız olan yalnızca CHP değildir. Parlamentoda tabii senatör olan emekli askerleri, Milli Birlik Komitesi üyelerini de MTTB’deki değişim rahatsız etmişti. Darbe sonrası iktidarda kalabilmek için destek istedikleri MTTB şimdi milliyetçi, mukaddesatçı öğrencilerin eline geçiyordu. Onlara göre, kongrede ikinci başkan olarak hayati rol oynayan Edip Geyik “MTTB’yi yobazlara teslim etmişti.” Olay, Türkiye Büyük Millet Meclisi kulislerinde yaşanmıştı:

“Esas tepkiyi ben İnönü’den, Milli Birlik Komitesi üyelerinden aldım. Meclis’e gitmiştim. Gıyasettin Karaca abim milletvekiliydi. Oturmuşuz. Tabi senatörler geldiler. Mucip Ataklı geldi, o da hemşehrimiz. Herkesle tokalaştı. Bana geldi elime uzattım, bana elini vermedi.

Abim dedi ki ‘Paşa neden Edip Geyik’le görüşmedin?’

Paşa, ‘Edip, MTTB’yi faşistlere, gerici, yobazlara teslim etti.’ dedi.

Ben ‘Öyle bir şey yapmamışım. Doğru bir şey yapmışım. İnandığım şeyi yapmışım. Rasim Cinisli, Yavuz Ulusu, onlar vatanı seven milliyetçi insanlardır. Rasim Cinisli yobaz değildir, gerici değildir. Vatanını milletini seven bir biridir. Ben ona inandığım için ona teslim ettim. Başkasına teslim edemezdim. Etseydim, ihanet etmiş olurdum. Ben hata yapmamışımdır.’ dedim.

Tepkiler bu şekilde oldu.”
 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN