Çatacak Adamı Şaştı

PAYLAŞ
Çatacak Adamı Şaştı

içişleri Bakanı Soylu, Avrupa Parlementosu'nun Hollandalı temsilcisi, Hollanda İşçi Partisi milletvekili Kati Piri'nin Twitter paylaşımına cevap verdi.

Bakan Soylu, Piri'nin "Uluslararası dayanışma sınırlarla bitmiyor. Türkiye'deki demokratları desteklemek için konuşmaya devam edeceğim. Boğaziçi öğrencileri için, Osman Kavala için, Selahattin Demirtaş ve daha fazlası için" yazılı paylaşımını alıntılayarak, "Çirkin taleplerinle yaşlanacaksın... Ancak kötü isteklerin Türkiye'de hiç gerçekleşmeyecek" cevabını verdi.

Bir dönem AP Türkiye raportörü olarak görev yapan  Kati Piri  "Bu Türkiye ve bu AB ile Türkiye'nin üyeliği mümkün değil" dedi. Piri "(Ankara) benden sonraki raportörlerle daha çok sorun yaşayacak" diye konuşmuştu. Kaçak Can Dündar ile bir araya gelen  Kiti vHDP'nin eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın ailesini oe. ziyaret etmişti. 

Geçenler de Hollanda’nın başkenti Amsterdam'daki Museumplein'de, Boğaziçi Dayanışma Platformu adına düzenlediği mitinge 20 kişi ancak toplayan Kati  Piri Facebook mesajında şunları söledi:

”Türk Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrenciler ve öğretmenler, hükümetin bir aydır rektör atamasını protesto ediyor. Bu akademik özgürlüğe aykırıdır.  Ayrıca gösteri yapan öğrenciler tutuklanarak gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Soylu ve MHP lideri Bahçeli gibi siyasiler, protestoculara yönelik utanç verici iddialarla konuyu karıştırıyor. Boğaziçi öğrencileri, öğretmenleri ve mezunlarıyla dayanışma içinde Avrupa'nın her yerinde dayanışma eylemleri var.  Bu öğleden sonra, Amsterdam'daki Museumplein'de.  Onları desteklemek için. Kendinizi duyurun ve bu mesajı arkadaşlarınızla paylaşın. Türkiye'deki demokratik güçler desteğimizi hak ediyor.” demişti.

Kati Piri Kimdir?

Piri, 8 Nisan 1979 tarihinde Macaristan'ın Celldömölk şehrinde doğdu. 1991 ve 1997 yılları arasında Utrecht'deki Hıristiyan Gymnasium'una gitti. 1998 ve 2000 yılları arasında Groningen Üniversitesi'nde pedagoji okudu ve daha sonra 2007 yılında mezun olduğu uluslararası ilişkiler bölümüne geçti.

Piri 2006 ve 2008 yılları arasında Avrupa Parlamentosu İşçi Partisi heyetinin siyasi danışmanı olarak çalıştı. Son bir yıl içinde İşçi Partisi Avrupa Parlamentosu grubu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı dış politikası siyasi danışmanı oldu. Daha sonra Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan ile ilişkiler üzerinde çalışan heyetin danışmanı olarak çalıştı. 2011 yılında, Wiardi Beckman Stichting'de bazı aylar çalıştı. Daha sonra o sene Hollanda Çok Partili Demokrasi Enstitüsü'nde Güney-Kafkasya ve Moldova'nın program yöneticisi oldu.

Piri, Paul Tang ve Agnes Jongerius'tan sonra 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin İşçi Partisi listesinde üçüncü sırada yer aldı. Mayıs 2014 yılında Avrupa Parlamentosu'na seçildi.

Piri, Avrupa Parlamentosu'nda, Euronest Parlamenterler Meclisi Dış işleri Komitesi üyesi ve AB-Ukrayna Parlamento İşbirliği Komitesi Delegasyonu üyesidir. Ukrayna'nın 2014 parlamento seçimlerini gözlemleyen parlamentonun bir üyesiydi.

Piri, 2016 yılında, Türkiye'nin tepki gösterdiği AB üyeliği ile ilgili Avrupa Komisyonu'nun Parlamentoya gönderdiği yıllık ilerleme raporunu hazırladı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN