Cumhuriyet Küllerinden Yeni Doğmadır

Politik Adam programında Fehmi Çalmuk'un konuğu olan Eski bakan ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Erkan Mumcu, Cumhuriyet Sisteminin geçmişten günümüze değişimini değerlendirdi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Cumhuriyet’in meşruti sistemlere yaklaştığı, hatta Birinci Meşrutiyet'e yaklaştığı, tek adam iradesinin, milli egemenlik iradesinin üstünde bir yere konulması süreci bana sorarsanız.

Yani bunun ileri demokratik bir sistem olduğunu söylemek mümkün değil . Her şeyden önce Cumhurbaşkanı’nı seçecek olan iradenin doğrudan doğruya millet, yani seçmen iradesinin olması çok önemli. Parlamento tarafından seçilen Cumhurbaşkanı ile doğrudan millet iradesiyle geniş halk kitlelerinin seçimiyle seçilen Cumhurbaşkanı’nın iradesi arasında bir farkın oluşacağı kuşkusuz.

Bu irade farkı, bu güç farkı dikkate alındığında, iki şey söylenebilinir; Ya anayasal düzenin istikrarını emniyetini gözetecek bir Cumhurbaşkanlığı rolü, yahut yürütmeyi kuracak, yürütmede istikrarın sembolü olacak, bir Cumhurbaşkanlığı rolü. Bu ikisi de mümkün. " dedi.

Detaylar Videomuzda...

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN