Gar-dırop HDP'li Bulundu?

Soylu, 'HDP Ağrı Milletvekili. Gare'ye geliyor. Gare'de kaldıktan sonra Mahmur'a geçiyor. Mahmur'a da bu arabayla beraber gidiyorlar' dedi.

PAYLAŞ
Gar-dırop HDP'li Bulundu?
Soylu, "HDP Ağrı Milletvekili. Gare'ye geliyor. Gare'de kaldıktan sonra Mahmur'a geçiyor. Mahmur'a da bu arabayla beraber gidiyorlar" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara operasyonu ile ilgili TBMM'de  yaptığı konuşmada "Gardırop siyasetçisi değiliz, gönlümüzle, üzerimize düşen meselenin nasıl yapılabileceği bilerek, sorumluluğu yerine getirmek için çaba sarf eden arkadaşlarız" demişti. Konuşmasında Gara'ya giden HDP milletvekili olduğunu açıklamış ancak isim vermemişti.

Soylu,  A Haber'de katıldığı programda konuşan Süleyman Soylu, 2017'de geri dönen bir PKK'linin itirafları ve istihbarat raporlarıyla Gare'ye HDP'li bir milletvekilinin gittiğini söyledi. Soylu'nun sözleri şu şekildeydi: 

 "2017'de teslim olan PKK'lıya, Gare'den Mahmur'a gidileceği söyleniyor. Gare'den birisiyle birlikte arabaya biniyorlar. Yanındaki diyor ki 'bunu tanıdın mı?', 'Hayır tanımadım' deyince bu Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Ağrı milletvekili diyor. HDP Ağrı Milletvekili. Gare'ye geliyor. Gare'de kaldıktan sonra Mahmur'a geçiyor. Mahmur'a da bu arabayla beraber gidiyorlar" dedi.

Soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Dirayet Dilan Taşdemir hakkında "örgüt üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"20.02.2021 tarihinde ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan programda, PKK/KCK silahlı terör örgütü mensuplarının bulunduğu ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon yapılan Irak'ın Gara bölgesine gittiği açıklanan Halkların Demokratik Partisi 27'nci Dönem Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında, yapılan açıklamalar ihbar kabul edilerek 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan soruşturma başlatılmıştır.”

Taşdemir’den yanıt

HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir de, Soylu'nun sözlerine sosyal medyadan yanıt verdi.

Taşdemir, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz" dedi.

Soylu'nun Taşdemir ile ilgili iddiaları üzerine Twitter'dan bir açıklama da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'dan geldi. Buldan mesajında, "İçişleri Bakanının dün akşam katıldığı programda gösterdiği resimlerin tamamı çözüm sürecinde Erdoğan'ın bilgisi ve onayı ile gittiğimiz Kandil fotoğraflarıdır. Ben Salı günü grup toplantımızda daha fazlasını açıklayacağım" ifadelerini kullandı.

Nedir Bu Gara'nın Önemi?

Soylu "Gara"yı şu ifadeler ile anlattı

Hakurk, bu gölgeye girebilmeyi hemen temin eder. Buradan aynı zamanda, Kandil ve Sincar'a da direkt geçilebiliyor. Gara neyi ifade ediyor? Kandil koridoru, Suriye koridoru, Sincar koridorunun geçiş alanı Gara'dır. Gara'nın ikinci önemli özelliği ise, PKK'nın tüm eğitim merkezli buradadır. Gara, savunulması çok kolay bir alandır, tepeleri olan bir alandır.Gara'nın altında bir Lelikan suyu var. Bu suyun ötesi düzlüktür. Orada terörist olmaz. Bizim temel amacımız orada terör örgütünün yaşam alanlarını, lojistik alanlarını, eğitim alanlarını kaldırmak. Gara'da bunu yaptığınız andan itibaren kalbe girmişsiniz demektir. TSK'nın yaptığı operasyon tam olarak budur.

 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN