Gara İçin Meksika Hatırlatması

BBP Lideri Mustafa Destici, yeni anayasa görüşmeleri için gittiği CHP'de gündem yine Gara operasyonuydu. Destici 'Sizin aklınızda hiç soru yok mu operasyona ilişkin?' denmesi üzerine de her konunun basın önünde konuşulamayacağı yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu ise Cumhurbaşkanına yönelttiği 5 soruyu yineledi ve İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamaları üzerine 'Önce sarayın memurları benim muhatabım değil, dolayısıyla ona cevap vermeyi doğru bulmuyorum.' dedi.

PAYLAŞ
Gara İçin Meksika Hatırlatması
BBP Lideri Mustafa Destici, yeni anayasa görüşmeleri için gittiği CHP'de gündem yine Gara operasyonuydu. Destici "Sizin aklınızda hiç soru yok mu operasyona ilişkin?" denmesi üzerine de her konunun basın önünde konuşulamayacağı yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu ise Cumhurbaşkanına yönelttiği 5 soruyu yineledi ve İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamaları üzerine "Önce sarayın memurları benim muhatabım değil, dolayısıyla ona cevap vermeyi doğru bulmuyorum." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gara Operesyonu ile ilgili eleştirilerini sıralarken gündeme Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında Meksika’da dönemin ABD Başkanı Obama’ya söylediği sözleri hatırlattı: 

Kılıçdaroğlu “ 'Kim bu işin sorumlusu' diye sordum? Erdoğan, Meksika'ya gidip konuşuyor, Amerika'da üç Müslüman öldürüldüğü zaman diyor ki 'bu işlerden siyasiler sorumludur.' Meksika'da ayrı Türkiye'de ayrı dil kullanamazsınız. Devlet adamına yakışmaz.” Dedi.
Erdoğan Meksika’da ne konuşmuştu? 

2015 yılında Erdoğan resmi ziyaret için gittiği Meksika’da  Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile ortak basın toplantısı düzenlerken  üç Müslüman gencin öldürülmesiyle ilgili Başkan Barack Obama'yı sessiz kalmasını eleştirdi ve çağrıda bulundu. Erdoğan şunları söylemişti;
 "Amerika'ya yakın olduğum için buradan belirtmem gerekiyor. Ben Sayın Obama'ya sesleniyorum, 'Neredesin Başkan' diyorum. Dışişleri Bakanına, Biden'e sesleniyorum 'Neredesiniz' diyorum. Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor. Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız, dünya da size her zaman sessiz kalacaktır ve diyorum ki; unutmayın, dünya 5'ten büyüktür."

Kuzey Carolina eyaletinde Salı akşamı diş hekimliği öğrencisi 23 yaşındaki Deah Barakat, yeni evlendiği eşi 21 yaşındaki Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed Chapel Hill kasabasındaki Kuzey Carolina Üniversitesi Kampüsü'nde başlarına ateş edilerek öldürüldü. Zanlı Stephen Craig Hicks yakalandı.

Destici Ziyareti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezinde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmenin konusu Anayasa değişikliği önerisi idi ancak Gara operasyonu ile ilgili sorular gündeme geldi. Görüşmede Mustafa Destici’nin “Her şartta yeni anayasanın halk oylamasına götürülmesi gerektiğini” ilişkin sözleri dikkat çekti. 

Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları için "Önce sarayın memurları benim muhatabım değil, dolayısıyla ona cevap vermeyi doğru bulmuyorum." yanıtını verirken  ilginç bir örnek verdi:
'Kim bu işin sorumlusu' diye sordum? Erdoğan, Meksika'ya gidip konuşuyor, Amerika'da üç Müslüman öldürüldüğü zaman diyor ki 'bu işlerden siyasiler sorumludur.' Meksika'da ayrı Türkiye'de ayrı dil kullanamazsınız. sorulara şu cevabı verdi: 

Devletin Dilini Kullandık
"Şehitlerimiz, hepimizin şehidi. Bölücü terör örgütünü hep beraber kınamalıyız. Ayrıca terör nereden, kimden, nasıl gelirse gelsin Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün yurttaşların teröre karşı ortak tavır takınması gerekir. Bölücü terör örgütüne yapılması geren, söylenmesi gereken her şey CHP tarafından söylenmiştir. Kullandığımız dil, sarayın değil, devletin diline uygun bir dildir. Açarsınız Genelkurmay Başkanlığının internet sitesini, 'bölücü terör örgütü' der. Aynı şeyi biz de kullanıyoruz. MSB 'bölücü terör örgütü' der, aynı şeyi biz de kullanıyoruz. Biz bir terör örgütünün reklamını yapmak zorunda değiliz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin üzerinde hesapları olan bütün terör örgütlerine karşıyız. Türkiye'nin birliğinden ve bütünlüğünden yanayız. Sayın Erdoğan'ın beni eleştirmesini onun açısından anlayışla karşılıyorum, çünkü verilemeyecek hesabı var."

Erdoğan Sorumlu
"Başarısızlığı da ben söylemiyorum onu da Erdoğan söylüyor. 'Gittik başarısız olduk' diyor. Başarısız olduysanız bunun bir sorumlusunun olması lazım. Bütün dünyada bütün demokrasilerde, bütün tek adam rejimlerinde bunun bir sorumlusunun olması lazım. 'Kim bu işin sorumlusu' diye sordum? Erdoğan, Meksika'ya gidip konuşuyor, Amerika'da üç Müslüman öldürüldüğü zaman diyor ki 'bu işlerden siyasiler sorumludur.' Meksika'da ayrı Türkiye'de ayrı dil kullanamazsınız. Devlet adamına yakışmaz. Orada siyasiler sorumluysa, Türkiye'de de siyasiler sorumludur. Şimdi ben kalkıp da ordumuzu mu, Genelkurmayı mı, silahlı kuvvetleri mi eleştireceğim? Onlar siyasetin emrindedir. Siyaset talimat vermiş, onlar da gereğini yapmışlardır. Sorumlu kimdir, siyasetçidir. Kimdir en tepedeki sorumlu? Erdoğan değil mi? O dur.

 Ben Görevimden Ayrılırdım:
"Ben şu soruyu sağduyu sahibi bütün vatandaşlarıma sormak isterim, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti devletini 'beceriksizdir, başarısızdır' diye suçlayan ikinci bir cumhurbaşkanı oldu mu? 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir' diyor sorumluluğu devlete atıyor. Devleti yöneten kim? Kemal Kılıçdaroğlu ise ben o sorumluluğu alırım. 'Kusura bakmayın ben bir talimat verdim, gereğini yapın dedim. Olmadı, ben görevimden ayrılıyorum.' Ne için? Şehitler için, '16 şehit için ben görevimden ayrılıyorum.' derim.

5 Sorunun Cevabını Versin
Kısır tartışmaların içine girmeye gerek yok. Akıl baliğ olan herkes gayet iyi bilir ki burada ciddi bir başarısızlık vardır. Bunu dillendiren de Sayın Erdoğan'dır. O zaman başarısızlığın faturasını bana değil, talimatı verene çıkarması lazım. Talimatı kim verdi? Operasyon yapıyorsunuz, rehineleri kurtaracağız 16 şehit veriyorsunuz, rehineler de kurtulmuyor. Siz bunu başarı diye yutturmaya çalışıyorsunuz. Ben millet adına 5 tane soru sordum. Niye bu sorularda bu kadar alındılar, anlamıyorum. Basit sorular, hala cevabını da almış değilim. 5 sorunun cevabını Sayın Erdoğan'dan yine bekliyorum. Hakarete gerek yok. Alsın önüne koysun, 5 sorunun cevabını bana değil millete verecek zaten. Ben kendi adıma sormuyorum. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün vatandaşlar için, bütün şehitlerimiz, bütün gazilerimiz için, şehit yakınları için 5 soruyu sordum, bu 5 soruya cevap versin..."

Destici: Terör İç Siyaset Malzemesi Yapılmamalı
BBP'nin yaşanan tartışmalara bakışı sorulan Mustafa Destici ise asıl hedef alınması gerekenin bölücü terör örgütü PKK olması gerektiğinin altını şu sözlerle çizdi.
"Teröre karşı hepimizin ortak duruş sergilenmesi lazım. Mesele terörse, şehitlerimiz ise daha hassas olmamız gerektiğini düşünüyorum. Birbirimizi suçlamak yerine, biz burada teröre karşı ortak bir mücadeleyi yürütmeliyiz. Hiç kimsenin burada oy hesabına girmemesi gerekiyor, çünkü bu devlet meselesidir. Bize göre iç siyaset malzemesi yapılmaması lazım."  
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN