Haşin Ermenistan'dan Paşinyan'a

ABD'deki Ermeni Gençlik Federasyonu seçimleri Koçaryan'ın kazanması halinde aşağıdaki haritadaki gibi 'Birleşik ve Bağımsız Ermenistan'ın kurulacağını vadetmişti. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'dan önemli ölçüde toprak alınacağını söylüyor ve oy istiyorlardı. Ancak Yine Paşinyan geldi.

PAYLAŞ
Haşin Ermenistan'dan Paşinyan'a
ABD’deki Ermeni Gençlik Federasyonu seçimleri Koçaryan’ın kazanması halinde aşağıdaki haritadaki gibi “Birleşik ve Bağımsız Ermenistan”ın kurulacağını vadetmişti. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’dan önemli ölçüde toprak alınacağını söylüyor ve oy istiyorlardı. Ancak Yine Paşinyan geldi.

 

Ermenistan Merkez Seçim Komitesi, yüzde 49,4 katılımın sağlandığı oylamanın resmi olmayan ilk sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, istifa ettikten sonra seçimlere kadar geçici olarak başbakanlık görevini yürüten Paşinyan’ın “Sivil Sözleşme Partisi” oyların yüzde 53,92’sini alarak birinci, eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın liderliğini yürüttüğü “Ermenistan İttifakı” ise oyların yüzde 21,1’ini alarak ikinci oldu.

Seçim sonuçlarına göre, Paşinyan’ın partisi 0,08 farkla yüzde 54’e ulaşamayarak hükümeti tek başına kurma şansı elde edemedi.

Oyların yüzde 5,23’ünü alan ve eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Serj Sarkisyan’ın desteklediği "Onurum Var İttifakı" barajı aşarak parlamentoya giren bir diğer parti oldu.

Koçaryan'ın partisi seçim sonuçlarını tanımıyor

Koçaryan’ın partisi Ermenistan İttifakı’ndan yapılan yazılı açıklamada, seçim sonuçlarının şimdilik tanınmayacağı belirtilerek, “Muhalefetin kalabalık mitingleri ve iktidarın az kişiyle yapılan etkinlikleri tamamen farklı duygulara işaret ediyor. Sandık merkezlerinden organize ve planlı sahtekarlıklara işaret eden yüzlerce sinyal ise güven eksikliğinin başlıca işaretidir." denildi.

Paşinyan ise oy sayma işlemi sürerken Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "tüm sağlıklı siyasi güçler" ile müzakerelere başlayacaklarını belirterek, "Onların da halkın bütünleşmesine ve sosyal potansiyelin ulaşılmasına yönelik fikirlerini anlamaya hazırız." demişti.

Kısa bir sürede ağır bir savaş hezimetine uğrayan Paşinyan neden kazandı?

Paşinyan, Ermenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Ter Petrosyan’ı devirerek iktidara gelen Taşnaksutyun geleneğinin uzantısı liderlerin uzun iktidarlarından sonra, “Kadife Devrim” diye adlandırılan bir süreçten sonra Başbakan oldu. Kendisinden önceki liderler geleneksel olarak Rusya yanlısı ve akılcılıktan uzaklardı. Hem devletlerinin hem de halklarının gücünün çok ötesinde bölgede yayılmacı hedefleri vardı. Türkiye ve Azerbaycan’ın yarısını, Gürcistan’ın da üçte birini istiyorlardı. Komşularından sadece İran ile sınırları açıktı. Dünya ticaretine önemli ölçüde kapalı bir İran ise Ermenistan’ın dünyayla bütünleşmesini sağlayacak imkana sahip değildi.

Bütün bunlarla birlikte Paşinyan öncesi süreçte Ermeni halkı ciddi anlamda fakirleşirken eski yönetici elitin yolsuzlukları, dar kadroculuğu ve kibri halkı yordu. “Yıpranmamış ve denenmemiş” Paşinyan’ı bir kredi verdi.

Türk kamuoyu Paşinyan’ı İkinci Karabağ Savaşı sürecinde tanıdı ama 2018’de iktidara gelen Paşinyan Rusya karşıtı, Batı yanlısı ve eski yönetici elite göre daha “rasyoneldi.” İktidarının ilk aylarında Karabağ sorununun çözümüne ilişkin makul laflar ediyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ifadesine göre yaptığı bir görüşmede, “eski yönetici eliti ve Taşnakların devletteki nüfuzunu zayıflattıktan sonra Karabağ sorunu için makul bir zeminde anlaşabiliriz” demişti. Bu konudaki yaklaşımı vefatından önce rahmetli Türkeş ile görüşmeler yapan ilk Cumhurbaşkanı Petrosyan’dan farklı değildi.

Paşinyan açıkça dillendirmese de Türkiye’ye yönelik toprak taleplerinin, Karabağ’daki beyhude işgalin Ermenilere herhangi bir faydası olmaması bir yana aksine her geçen gün fakirleşmelerine sebep olduğunu gayet yakından biliyordu. Mevcut statükonun sürdürülemezliğinin farkındaydı.

Bu arada seçim sonuçları örgütlü bir azınlık dışındaki Ermeni halkının da Paşinyan ile aynı hissiyatı taşıdığını gösteriyor. Ülke sınırları dışında refah içinde yaşayan diasporanın komşu ülkelere yönelik yayılmacı talepleri ve maksimalist dayatmalarının romantikliği yaklaşık 30 sene içinde karınlarını doyurmadı. Sürekli fakirleştiler.

2. Abdulhamid’e suikast düzenleyen, Talat Paşa ve Said Halim Paşa başta olmak üzere pek çok devlet büyüğümüz ile onlarca diplomatımızı şehit eden terör örgütü Taşnaksutyun nostaljisi bir yere kadar gelebildi. Şimdi Ermeni halkı iş ve aş istiyor. Nüfus giderek azalıyor. Düşman olarak gördükleri Türkiye’de 100 binden fazla kaçak Ermenistan vatandaşının olduğu haberleri yayınlandı.

Komşu ülkelerin topraklarıyla ilgili yayılmacı taleplerinden dolayı ekonomileri çöktü. Herhangi bir üretimleri yok. Diasporadan gelen sadakalar dışında bir gelire sahip değiller.

Hülasa Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan sınırları açılmazsa Ermeni halkının aç kalması kaçınılmazdır. Seçimlerden kısa bir süre önce Petrosyan, Türkiye ve Azerbaycan ile barışın kaçınılmazlığına dikkat çekmişti.

Ermenistan vatandaşları, diasporanın kimlik inşa etmeye çalıştığı sözde “soykırım” masalı ile geçmişteki Taşnak terörü romantizminin karın doyurmadığını anladı ve pragmatik bir tercih yaptı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN