HDP'de Sular Durulmuyor

HDP içinde Selahattin Demirtaş'ın HDP eş başkanlığından ayrılmasıyla başlayan tartışmalar bitmek tükenmek bilmiyor.

PAYLAŞ
HDP'de Sular Durulmuyor
HDP içinde Selahattin Demirtaş'ın HDP eş başkanlığından ayrılmasıyla başlayan tartışmalar bitmek tükenmek bilmiyor.

MHP lideri Bahçeli'nin kapatılma çağrısından sonra Gara operasyonu ile yeniden gündemin baş sırasına oturan  Halkların Demokratik Partisi (HDP) içinde tartışmalar bir türlü bitmek tükenmik bilmiyor. 

Tartışmanın bir tarafı Sur olaylarında Diyarbakırlılar'a "sosyete Kürtler" yakıştırmasını yapan Hasip Kaplan...Bir süre öne eş başkan tartışmaları yüzünden HDP'den istifa eden Hasip Kaplan cezaevindeki Selahettin Demirtaş üzerinden yine HDP yönetimini hedef aldı

Gelin tartışmaya birlikte bakalım:

Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Kurmanci ve Zazaki yayın yapan podcast kanalı Podcast Kurdi’den Mehmed Salih Bedirxan’a yaptığı açıklamalarda, eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin, “Başkanımız olarak cezaevinde kalsaydı. Ne olacaktı sanki?” ifadelerini kullandı. Demirtaş şöyle konuştu:

 “Arkadaşımız, Eş Başkanımız Selahattin Demirtaş bir kuyudaydı, onu kuyuda bıraktık. Öyle değil mi? Eş Başkanımız olarak cezaevinde kalsaydı. Ne olacaktı sanki? İki kez cumhurbaşkanlığına aday gösterdik. O kadar yıl parti de eş başkanlık yapmıştı. Onu değiştirmeye ne gerek vardı. Bu yüzden çok itiraz ettim. Ankara’daki rakiplerimizin daha fazla sevinmemesi için çok konuşmadım. Bazı şeyler var açıklanmıyor. Sessiz olmak lazım. Öyle biliyorum ki halkımız, her şeyi anlıyor. Bu yüzden bir şey demek istemiyorum. Bunu hala söylüyorum. Devlet Selahattin Demirtaş’ın eş başkanlığını düşürüyorsa düşürsün. Biz bunu yapmamalıydık. Bu görüntüyü vermemeliydik."

Kaplan'a Destek

HDP'nn iki dönem Mardin'den milletkilliğini yapan partisinden istifa eden Mehmet Ali Aslan, “Demirtaş eşbaşkan olarak kalsaydı birileri istediği gibi ortalıkta cirit atamazdı” dedi. Mehmet Ali Aslan, Twitter hesabından Hasip Kaplan’ın açıklamalarını alıntılayarak, , “Demirtaş eşbaşkan olarak kalsaydı birileri istediği gibi ortalıkta cirit atamazdı. Eşbaşkan olarak kalsaydı ceza alması hukuken ve siyaseten zorlaşırdı. Eşbaşkan olması partiyi daha bir güçlendirirdi. Partiyi zayıflatmak isteyen klikler onu tasfiye etmiştir” ifadelerini kullandı.

 Ne Ey Başkanlık mı ama?

Hasip Kaplan,2018 yılında  HDP Kurultayı öncesinde eş başkanlık adaylığına ilişkin Twitter hesabından "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin,benim naçizane önerim,herkes haddini bilecek..!" sözlerini paylaştı. Kaplan'ın sosyal medyada tepki çeken bu sözlerine ilişkin HDP'nin resmi Twitter hesabından açıklama geldi. HDP'nin mesajında Kaplan'ın ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımlarını ayıpladıkları ve kınadıkları ifade edildi.

Oemirtaş bu sözlere avukatlığı aracılığıyla yu cevabı vermişti:

"Hasip Bey'in yol açtığı tartışmaya dair de bir şeyler ifade etmek isterim. Umarım Hasip Bey, kastını aştığını kabul edecektir; çünkü kendisi gerçekten de ne ırkçı ne de ayrımcı bir düşünceye sahiptir. Tam tersine, bunlara karşı mücadele etmiş bir siyasetçidir. HDP'de her türlü göreve talip olmanın yegane koşulu, parti ilkelerine inanmak ve saygılı olmaktır. Bunun dışında bir kriter olmaz, olamaz"

Hasip Kaplan  da sosyal medyada yaptığı istifa duyurusunda şu ifadeleri kullanmıştı:

 "HDP’de görevim yok,2 dönem kuralına takıldım HDP’nin bu kurala takılmayan ayrıcalıklı vekilleri var,açıklamaya üzüldüm,ırkçılık mı? Disipline mi? vereceksiniz,gerek yok,siyasetten de,partiden istifa ediyorum.Kürt ulusal kongresine 1 Türk temsilci seçilirken yapmalıydım,bağışlayın"

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN