Irak'ın Kuzeyinde Plan Üstüne Plan

ABD Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Suriye'de yaşanan gelişmelerin yanı sıra ülkedeki Kürtlerin durumuna ilişkin hazırladığı raporda, ABD güçlerinin Rojava'dan çekilmesi halinde 'Kürtlerin üzerindeki baskının artacağı' belirtildi. 

PAYLAŞ
Irak'ın Kuzeyinde Plan Üstüne Plan
ABD Ulusal İstihbarat Teşkilatı, Suriye'de yaşanan gelişmelerin yanı sıra ülkedeki Kürtlerin durumuna ilişkin hazırladığı raporda, ABD güçlerinin Rojava’dan çekilmesi halinde "Kürtlerin üzerindeki baskının artacağı" belirtildi. 

ABD Ulusal İstihbarat Servisi'nin hazırladığı raporda, Kürtlerin hem Suriye'de hem de Rojava’da farklı tarafların baskısı altında olduğu ifade edildi. 

Raporda, 2021'de ABD'ye yönelik tehditler ele alınırken Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore gibi ülkeler üzerinde daha fazla duruluyor. 

Ancak raporun Ortadoğu’ya ilişkin bölümünde Suriye krizi ve ABD'ye yönelik devam eden tehditler ile çıkarlar ele alınırken, Kürtlere yönelik saldırılardan da bahsediliyor. 

Raporda, “Türkiye, Rusya ve Suriye gibi ülkeler Kürtlere daha fazla baskı kuracak” denildi. 

ABD'nin bölgeden çekilmesi halinde Kürtler üzerindeki baskının artacağı uyarısına da vurgu yapılan raporda ayrıca "Suriye'deki ABD güçlerinin İran, Suriye ve iki ülkenin güdümünde hareket eden silahlı grupların tehditleriyle karşı karşıya kalığı" da belirtiliyor.

İsrail Üssü Yok

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Hükümet Sözcüsü Cutyar Adil, İran medyasında, “Kuzey Irak'ta İsrail gizli servisi MOSSAD'a ait özel bir operasyon merkezine saldırı düzenlendi” şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

‘Bölgesde İsrail’in istihbarat servisi MOSSAD'a ait özel bir operasyon merkezine saldırı düzenlendiğine’ dair ortaya atılan iddialara ilişkin yazılı açıklama yapan  Hükümeti Sözcüsü Cutyar Adil,söz konusu iddiaların bölgeye karşı yürütülen bir plan olduğunu vurguladı. Adil, “Bu tür haberleri ve iddiaları çok asılsız ve tehlikeli buluyoruz” ifadelerini kullandı.

İran İslam Cumhuriyeti'ne bağlı bir yayın organında, ‘Kuzey Irak'ta İsrail gizli servisi MOSSAD'a ait özel bir operasyon merkezini saldırı düzenlendi” şeklinde bir haber servis edilmiş, saldırıda ölü ve yaralıların olduğu öne sürülmüştü. 

İran'a bağlı Fars Haber Ajansı, Irak medyasının, MOSSAD'ın  Bölgesel Yönetimi sınırları dahilindeki faaliyetleri konusunda defalarca uyarıda bulunduğunu öne sürdü. Herhangi bir resmi kaynak tarafından doğrulanmayan habere, Fars Haber Ajansı'nın yanı sıra Irak basını, İran devlet televizyonu Press TV ve Rusya destekli televizyon ağı Russia Today'in (RT) bültenlerinde geniş yer ayrıldı. 

Söz konusu haber, İsrail'in İran'daki Natanz Nükleer Tesisi'ne yaptığı iddia edilen saldırı ve yakın zamanda Kızıldeniz ve Basra Körfezi yakınlarında "İran'a bağlı istihbarat faaliyeti yürüttüğü öne sürülen" gemilere yapılan saldırıların hemen ardından geldi.

İranlı üst düzey yetkililer, geçtiğimiz günlerde Natanz'daki uranyum zenginleştirme tesislerinde meydana gelen kazadan İsrail'i sorumlu tutmuş ve İsrail'in olaydaki dahlinin tespit edilmesi halinde "intikam alacaklarını" duyurmuştu

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN