KAN-TER-ÖRİSTTİR

ABD'de 54 senatör 9 Şubat'ta ABD Başkanı Joe Biden'a gönderdikleri mektupta, Türkiye'ye baskı yapmasını istemiş ve FETÖ'cü isimleri de mağdur gibi göstermişlerdi. AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP'den 87 milletvekili ise yayınladıkları bildiriyle 'Mektupta adı geçen kişi, terör örgütü başını 'baba' olarak kabul eden, örgüte mensubiyetini kendi beyanlarıyla teyit eden, aile üyeleriyle birlikte kanlı darbe girişimini alenen destekleyen bir teröristtir' ifadesine yer verildi.

PAYLAŞ
KAN-TER-ÖRİSTTİR
ABD’de 54 senatör 9 Şubat’ta ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdikleri mektupta, Türkiye’ye baskı yapmasını istemiş ve FETÖ’cü isimleri de mağdur gibi göstermişlerdi. AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’den 87 milletvekili ise yayınladıkları bildiriyle "Mektupta adı geçen kişi, terör örgütü başını 'baba' olarak kabul eden, örgüte mensubiyetini kendi beyanlarıyla teyit eden, aile üyeleriyle birlikte kanlı darbe girişimini alenen destekleyen bir teröristtir" ifadesine yer verildi.

 AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’den 87 milletvekili ABD’de bir grup senatörün Başkan Joe Biden’a yazdığı Türkiye mektubuna aynı tonda. altan almadan  bodoszloma cevap verdiler. Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mehdi Eker, Twitter hesabından, “Başkanı olduğum Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Dostluk Grubu olarak, ABD’li bazı senatörlerin ülkemizin iç ve dış politikasını hedef alan mesnetsiz ve sorumsuz ithamlarına karşı cevap verdiklerini belirtirken net ifade kullandılar: 

-"İmzacı senatörlerin ülkemizin iç ve dış politikasını hedef alan mesnetsiz ve sorumsuz ithamları, ABD ile stratejik ortaklığımız ve NATO çatısı altındaki müttefikliğimizle hiçbir surette bağdaşmamaktadır" 

-"Mektupta adı geçen kişi, terör örgütü başını 'baba' olarak kabul eden, örgüte mensubiyetini kendi beyanlarıyla teyit eden, aile üyeleriyle birlikte kanlı darbe girişimini alenen destekleyen bir teröristtir" ifadesine yer verildi.

- "Türkiye'de askeri darbe ve müdahalelerin ve bilhassa 15 Temmuz darbe teşebbüsünün arkasında ABD'nin olduğuna dair halkımız arasında yaygın kanaat mevcutken, imzacı senatörlerin FETÖ'nün iftiralarına payanda olmaları, ABD makamlarının 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle hiçbir ilgilerinin olmadığına yönelik beyanlarının samimiyetine gölge düşüren ikiyüzlü bir tutumdur"

 "Türkiye darbeci ve terörist katillere gereken cezayı vermenin de hukuk devletinin gereği olduğuna inanmaktadır. Bu konularda, Türkiye Cumhuriyeti'ne telkinde bulunanların öncelikle kendi ülkelerindeki insan hakları ve hukuk ihlallerini gidermeye vakit ayırmaları daha faydalı olacaktır. Ortak siyasi değerler temelinde dostluk ve müttefiklik ilişkisine sahip ülkelerimizin karşılaştıkları her tür sınamada birbirlerinin hassasiyetlerini dikkate alarak karşılıklı saygı ve samimi diyalog içerisinde hareket etmeleri önem arz etmektedir. Bu düşünceden hareketle, bahse konu mektupta yer alan hususların hatırlatılması iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin gereği olarak görülmüştür"  

Bildiride İmzacı senatörlerin "aklıselim ile davranmaya davet edildiği" bildiride, Türkiye’ye Azerbaycan-Ermenistan gerginliği nedeniyle getirilen eleştirilere için de  "AGİT Minsk Grubu eş başkanlarından olan ABD yönetiminin politikası, soruna Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözüm bulmaya çalışmazken, imzacı senatörlerin tam tersi bir tutum sergilemelerinin de hayret verici" ifadeleri kullanıldı.

54 Senatör Bildirisi

ABD’de 54 senatör 9 Şubat’ta ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdikleri mektupta insan hakları sicilinini iyileştirmesi için Türkiye’ye baskı yapmasını istemişti. Senatörler mektupta, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesini giderek otoriterleşen bir rotaya soktuğu"nu belirterek, "Erdoğan, sistematik olarak ülkedeki muhalefeti ötekileştirdi, eleştirel medya kuruluşlarını susturdu ya da sistemin bir parçası haline getirdi, bağımsız hakimlerden kurtularak yerlerine partisine yakın isimleri atadı ve birçok gazeteciyi hapse attı" ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği dış politikanın giderek daha "kavgacı" hâle geldiği iddia edilen mektupta, "Türkiye’nin Suriye’de IŞİD’le savaşan ABD destekli Kürtlere saldırdığı, Amerikan teknolojisiyle uyumlu olmadığı konusundaki uyarılara rağmen Rus hava savunma sistemlerini aldığı, Azerbaycan’ı Ermenistan’la toprak anlaşmazlığını çözmesi için şiddet kullanmaya teşvik ettiği" ifade edilmişti.

 Mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016 yılındaki FETÖ’cü darbe girişiminden sorumlu tuttuğu yurtdışındaki Türk vatandaşlarının susturulmasını istediği savunularak, buna örnek olarak FETÖ firarisi NBA oyuncusu basketbolcu Enes Kanter gösterilmişti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN