Karayılan'ın Misak-ı Milli Korkusu

Terör Örgütü PKK'nın 2023 yılında önemli bir korkusu olduğu ortaya çıktı. Terörist başı Murat Karayılıan'a göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin devam eden 'Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım' operasyonlarının nihai hedefinin Misak-ı Milli Sınırlarına yerleşmek olduğunu olduğunu öne sürdü. Karayılan'a göre Türkiye Lozan anlaşmasının yüzüncü yılının dolmasını bekliyor.

PAYLAŞ
Karayılan'ın Misak-ı Milli Korkusu
Terör Örgütü PKK'nın 2023 yılında önemli bir korkusu olduğu ortaya çıktı. Terörist başı Murat Karayılıan'a göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin devam eden “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım” operasyonlarının nihai hedefinin Misak-ı Milli Sınırlarına yerleşmek olduğunu olduğunu öne sürdü. Karayılan'a göre Türkiye Lozan anlaşmasının yüzüncü yılının dolmasını bekliyor.

Terör örgütü PKK’nın Yürütme Komitesi üyesi terörist başı Murat Karayılan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  Metina, Zap ve Avaşin-Basyan’da devam eden “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım” operasyonlarıyla ilgi ağzındaki baklayı çıkarttı.  Karayılan  Türkiye’nin  Afrin’den Harkuk’a kadar bir tampon bölge oluşturmak istediğini belirtirken çok önemli bir korkusunu da gündeme getirdi:

Karayılan’ın sözleri şu şekilde:
“Herkes bu savaştan sonra bölgenin yeniden dizayn edileceğini biliyor. Şimdi bakıyoruz; bölgeyi işgal eden ve sömürgeci devletler, bu yeni dizaynda Kürtlerin yer almaması için önemli çabalar içerisinde bulunuyorlar. Yine Lozan Antlaşması’nın geçerlilik süresi 100 yıldı. Mevcut durumda 2 yılı kalmış bulunuyor; 2023 yılında artık hükmü kalmayacaktır ve Türk devleti, ‘Lozan’da bize haksızlık yapıldı’ demektedir. Bunu Erdoğan kendisi dile getirdi. Şimdi, Misak-ı Milli sınırlarını siyasi, hukuki ve askeri olarak gündeme getirmek için Lozan Anlaşması’nın süresinin dolmasını bekliyorlar. Şu an böylesi bir hazırlık içerisindedirler. Türk devleti bu temelde bir strateji yürütmektedir. Bunun için Afrin’den tutalım Harkuk’a kadar bir tampon bölge oluşturmak istiyorlar. Hem Rojava’nın güneyinindeki toprakları işgal etmek ve hatta daha da ileri gitmeyi hedefliyorlar. Bu, aslında Misak-ı Milli’yi talep etme, isteme ve bu şekilde kendisine dahil etme stratejisidir.”

 Terör örgütü PKK’ya yakın kurumlar tarafından organize edilen “Ulusal Tutum Çalıştayı”na görüntülü mesaj gönderen terörist başı Murat Karayılan harita üzerinden TSK’nın yerleştiği bölgeleri kırmızı, kendi güçlerinin bulunduğu bölgeleri ise sarı olarak işaretleyen harita üzerinden anlatım yaptı.  Son operasyonun 24 Nisan günü başlamasının “tesadüf” olmadığını söyleyen terörist başı Karayılan “Ermenilerin başına ne getirdiysek, sizin de başınıza aynı şeyi getireceğiz’ demek istemektedirler. Türk devleti bu tür belli günlerde karşıtlarına mesaj vermeyi önemsemektedir” diye konuştu.

Irak Bölgesel  Kürt Yönetimini  operasyonlara karşı “sessiz” kalmakla eleştiren Karayılan, “Bu sessizlik, Türk devletinin saldırganlığına meşruiyet oluşturmaktadır.Topuyla, tankıyla saldırarak gittiği her yerde dönemsel değil kalıcı olarak yer yapıyor. Yani bir yıl için gelmiyor; uzun süre kalmak için geliyor. Türk devleti, ‘ben Kürtler için gelmiyorum; Kürtlerle herhangi bir sorunum yok; ben PKK için geliyorum’ diyor. Bölgesel hükümetin duruşundan da anlaşıldığı kadarıyla, onlar da bu sözlere inanmaktadırlar. Bu gerçekten çok önemli bir konudur” yorumunda bulundu.

Haber Rudaw.com'dan derlenmiştir

 

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN