Lavrov'un Kızıl Elma'dan Haberi Yok

Lavrov 'Tarih anlamında ulus üstü oluşum olarak Büyük Turan'dan bahsedecek olursak Türkiye'nin böyle bir amaç peşinde olduğunu düşünmüyorum' dedi.

PAYLAŞ
Lavrov'un  Kızıl Elma'dan Haberi Yok
Lavrov "Tarih anlamında ulus üstü oluşum olarak Büyük Turan'dan bahsedecek olursak Türkiye'nin böyle bir amaç peşinde olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin gerçekleşmesi için kurulan Cumhur ittifakı'nın kızıl elma olarak  ortaya koyduğu  "ilayiKelimetullah" hedefinden bahsetmeyen   Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin ulus üstü bir oluşum olarak 'Büyük Turan'ın peşinde olmadığını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov,  eski Sovyetler Birliği ülkelerinin de böyle bir projeye destek vermediğini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus medyasının,  'Büyük Turan baştaolmak  üzere   Türkiye'nin güçlenmesinden korkup korkmadığına ilişkin sorulara cevap verdi.

"Tarih anlamında ulus üstü oluşum olarak Büyük Turan'dan bahsedecek olursak Türkiye'nin böyle bir amaç peşinde olduğunu düşünmüyorum. Eski Sovyetler Birliği'nin parçası olan ülkelerin gerçekte böyle bir fikre nasıl ve ne şekilde destek vereceğini bilmiyorum. Aksine, bu ülkelerin dış politikasının heyecanı ve uygulamaları, ulusal devletlerini güçlendirmeye yönelik"  

 Yakından izliyorlar 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Türk Konseyi var. Bu konseyde gözlemci olarak yer alıyoruz. Birkaç cumhuriyetimiz bu temaslara ilgi duyuyor. Orada somut projeler ilerletiliyor. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY da var. Ayrıca Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi gibi bir yapı da var. Tümü oldukça uzun zamandır faaliyet gösteriyor. Kendi planları var, etkinlikler düzenliyorlar. Bunları genel olarak kültür, dil, eğitim gelenekleri üzerinden yapıyorlar." sözleriyle Türkiye ve Türk Dili konuşan ülkelerinyakından izlediğini ortaya koydu. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN