Mam Celal'in Evinde Ajan Kavgası

Bafıl Talabani 'Bundan sonra hiç kimse, bırakın Mam Celal'in evine, halkın içerisine, hükumet kurumlarına bir daha ajan sokamayacak'

PAYLAŞ
Mam Celal'in Evinde Ajan Kavgası
Bafıl Talabani "Bundan sonra hiç kimse, bırakın Mam Celal’in evine, halkın içerisine, hükumet kurumlarına bir daha ajan sokamayacak"

Irak'ın eski Cumhurbaşanı Celal Talabani hayatında "Nam Celal" lakabıyla analırdı. Son günlerde Irak'ta Talabani  bu kalabıyla tekrar gündeme geldi.

Babasının kurduğu  Kürdistan Yurtseverler Birliği KYP'nin başında eş başkan olarak duran ancak son açıklanmasıyla  KYB Başkanı olyduğunu ilan eden  Bafıl Talabani, babası Celal Talabani’nin mezarını ziyaret ettikten sonra “KYB Başkanı” sıfatı ile paylaştığı mesajında, “KYB içerisindeki birliği korumak için sürdürdüğü çabaların ardından mecburen köklü değişimler yapmaya karar verdiğini” ifade etti.8 Temmuz’da Süleymaniye’de Terörle Mücadele Birimi ile İstihbarat Teşkilatı’nda yapılan değişiklikler üzerine KYB eş başkanları Bafıl Talabani ve Lahur Şeyh Cengi arasında kriz yaşanmış ve ardından Bafıl Talabi kendisini partinin başkanı ilan etmişti.

Talabani ailesinin yaşadığı Dabaşan’daki evde çalışan birinin gözaltına alındığını ve bu kişinin aile içerisine Lahur Şeyh Cengi için “ajanlık yapması için yerleştirildiğini itiraf ettiği” iddiaları üzerine tartışmalar alevlendi. 8 Temmuz’da Süleymaniye’de Terörle Mücadele Birimi ile İstihbarat Teşkilatı’nda yapılan değişiklikler üzerine KYB eş başkanları Bafıl Talabani ve Lahur Şeyh Cengi arasında kriz yaşanmış ve ardından Bafıl Talabi kendisini partinin başkanı ilan etmiş, Talabani’nin talimatıyla ayrıca Şeyh Cengi’ye ait şirket ve medya organlarının da partiye devredildiği ilan edilmişti.

 Dabaşan’da babası Celal Talabani’nin mezarını ziyaret eden Bafıl Talabani, “KYB Başkanı” sıfatı ile açıklama yapan  Bafıl Talabani, şu şekilde konuştu:

“Bugün kabrinizin üzerinde söz veriyorum ki emanetiniz olan KYB’yi canımız pahasına koruyacağız. KYB’nin geleceğinin daha parlak olacağını vurguluyor ve tekrar ediyorum ki bundan sonra hiç kimse, bırakın Mam Celal’in evine, halkın içerisine, hükumet kurumlarına bir daha ajan sokamayacak. Bu çirkin işleri yapanlara izin verilmeyecek. Bundan sonra emniyet ve istihbarat kurumları Kürdistan Bölgesi ve halkının güvenliğini koryacak, tüm vatandaşların yaşamını sürdüreceği huzurlu bir ortam için çalışacaktır.”

Eş Başkanlık Rafa Kalktı

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Yüksek Siyasi Meclisi, eş başkanlar arasında yaşanan krizin ardından Perşembe günü  eş başkanlar Bafıl Talabani ile Lahur Şeyh Cengi’nin de katılımıyla toplandı.

 Bazı kaynaklara göre  “Eş Başkanlık” görevinin Lahur Şeyh Cengi’den alınmasına karar verildiğini, Şeyh Cengi’nin de toplantıda, “Eş başkanlık görevini bırakıyorum” dediği aktarıldı. Edinilen bilgilere göre parti iç tüzüğünde yapılacak değişikliğin ardından eş başkanlık sistemi rafa kaldırılacak. Öte yandan yaşanan krizi incelemek için bir komisyon kurulacak.

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN