Müstehcen Neşriyat İktidara Ayar Yerir mi?

Şimdi havuz medyası, iktidar medyası diyorlar ya eskinin Babali'sine değil Cağaloğlu'na uzanalım istedik. Müstehcen neşriyatla nasıl iktidarlara yön verilirmiş, bir okuyun istedik.

PAYLAŞ
Müstehcen Neşriyat İktidara Ayar Yerir mi?
Şimdi havuz medyası, iktidar medyası diyorlar ya eskinin Babali'sine değil Cağaloğlu'na uzanalım istedik. Müstehcen neşriyatla nasıl iktidarlara yön verilirmiş, bir okuyun istedik.

Ercan Arıklı’nın kurduğu Gelişim Yayınları’nda Hıncal Uluç, 1982’de ‘‘Erkekçe’’ adlı bir dergi çıkarıyor.

Öte yandan babası Ercüment Karacan’ın, Milliyet’i Aydın Doğan’a sattıktan sonra kendisine yalnızca Karacan Yayınları’nı bıraktığı genç patron Ali Karacan, Ali Saydam’ın yönetiminde Bravo dergisini çıkarmaya başlıyor...

Hıncal Uluç’un yanında, Ali Kocatepe, Mehmet Y.Yılmaz, Temel Özalak ve Ankara’dan katkıda bulunan Avni Özgürel bulunuyor. Daha sonra Fatih Altaylı ve Yiğiter Uluğ da Uluç’un kadrosuna dâhil oluyorlar.

Karacan, bir Amerika seyahatinde Playboy’un yetkililerinden randevu alıyor ve elindeki Bravo dergisini göstererek, ‘‘Biz böyle bir dergi yapıyoruz ama asıl istediğimiz Playboy’u çıkartmak’’ diyor.

Amerikalı dergiyi ciddi ciddi inceledikten sonra, ‘‘Derginiz güzel ama bu fotoğraflardan bazıları Playboy’un. Bunlarla ilgili size yayın izni verdiğimizi hatırlamıyorum. Bize bunun telifini ödemek zorundasınız’’ diyor. Karacan ise ‘‘Borcumuz ne?’’ diye soruyor ve kendisinden istenilen parayı ödüyor. Bu yaklaşımı Amerikalıların çok hoşuna gidiyor ve ‘‘Playboy Türkiye’’ için gereken izin veriliyor.

Ali Saydam ve Playboy’un ilk sanat yönetmeni Ertan Gökemre, Chicago’da sıkı bir kurstan geçiriliyorlar. Daha sonra, Amerika’dan gelen yetkililerin gözetiminde Aralık 1985’te Playboy piyasaya çıkıyor. Playboy’un efsanevi fotoğrafçısı Pompeo Posar, o günlerin Bambi’si Burçin Orhon’u ilk Playboy güzeli olarak fotoğraflıyor.

Dergi yöneticileri ise, kapatılan Bravo dergisinden Playboy’a yatay geçiş yapan Ali Saydam, Ömer Madra, Nejat Bayramoğlu.

O sırada Hıncal Uluç’la kadın resimleri konusunda sık sık tartışan Mehmet Y. Yılmaz, Hürriyet’e transfer olarak, İtalyanların Playboy kopyası Playmen dergisini çıkartıyor.

Dönemin gazino sahnelerini süsleyen ünlü kadınları, Hürriyet’te spor yazarlığı yapan Hulki İlgün tarafından, Erol Atar’ın setinde resimleniyor. Mehmet Y. Yılmaz, Hürriyet’ten Sabah’a transfer olunca, derginin yönetimini uzun bir dönem Yetkin İşçen yapıyor. Mehmet Y. Yılmaz, bu kez Penthouse dergisini getiriyor Türkiye’ye...

Derginin yöneticiliğini fiilen Emre Aköz yapıyor ve Penthouse’un iyi bir satış grafiği yakalamasına neden oluyor.

Bu arada Playboy’da yayın yönetmenleriyle geçinemeyen Ali Karacan, Ali Saydam’ın ekibiyle birlikte gitmesine neden oluyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN