Rusya: İsveç, çatışmayı seçti!

Türkiye'deki bazı gazetecileri fonlayan İsveç'in, Rusya'ya da yasadışı yollardan milyonlarca dolar aktaracağı ortaya çıkmasının ardından iki ülke arasında ilişkiler gerildi.

PAYLAŞ
Rusya: İsveç, çatışmayı seçti!
Türkiye'deki bazı gazetecileri fonlayan İsveç'in, Rusya'ya da yasadışı yollardan milyonlarca dolar aktaracağı ortaya çıkmasının ardından iki ülke arasında ilişkiler gerildi.

"İSVEÇ ÇATIŞMA YOLUNU SEÇTİ"

Rusya'nın Stockholm Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin   Rusya'da iki komedyen tarafından kandırılmasını anlayabildiklerini ama Ana Linde'nin konuşmalarının çatışma yolunu seçtiğinin bir belirtisi olduğu kaydedildi.

Açıklamada, ''İsveçli bakan, Moskova ve Stockholm arasında iyi komşuluk ilişkileri geliştirme çağrısı yapmak yerine, İsveç makamlarının ülkemizde yasaklanan ve  aşırılık yanlısı bir örgütü finanse etmeye hazır olduğunu açıkça söyleniyor'' denildi.

 İSVEÇ MEDYASI SESSİZ KALDI

İsveçli yazar Lars Wilderäng, olayın büyük bir skandal olduğunu söylerken, İsveç medyasının olayı görmemesini de eleştirdi. Başka bir ülkenin dışişleri bakanın böyle bir skandala karışması neticesinde bütün dünyanın ayağa kalkacağını hatırlatan Wilderäng, Ann Linde'nin vatandaşın vergilerinin kaçak yollarla başka bir ülkenin derneklerine aktarılmasının kabul edilmez olduğuna işaret ederken  bu konuda İsveç medyasını sessi kalmakla eleştirdi.

NE OLMUŞTU

Üç hafta önce İsveç'in, İsveç Enstitüsü ve Uluslararası Kalkınma İşbirliği Kurulu (Sida) aracılığıyla Türkiye'de Ruşen Çakır'ın Medyascope, Hasan Cemal'in P24 ve Bianet'e milyonlarca dolar aktardığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca, Türkiye'de ne olduğu belli olmayan bir derneğe benzeyen, 'Dijital Medya Araştırmaları Derneği'ne' 1 milyon dolar para aktaracağı da belirtilişti.

Geçen hafta ise İki Rus komedyen, Vovan ve Lexus, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'ye telefon şakası yaparak kendilerini  Rus muhalif lider Navalni’nin eşi ve yardımcısı şeklinde İsveçli bakana tanıtmıştı. 

Rus komedyenler, ''Sormaktan biraz utanıyorum, Rusya'da demokratik örgütlerimiz için paraya ihtiyacımız var. İsveç'in bize, örneğin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Kurulu (Sida) aracılığıyla yardım etmesi harika olurdu'' diye soruyor.

Rusya’da derneklerin, vakıf ve yardım kuruluşlarının yurt dışından finanse edilmesi yasak olmasına rağmen, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, önümüzdeki 5 yıl içinde Rusya'daki farklı derneklere 38 milyon avro yardım yapacaklarını söylüyor.

Linde, Navalni’nin eşini uyararak, ''Sizinle Büyükelçilik üzerinden irtibat kuralım'' ifadelerini kullanıyor.

İsveç'teki milyonlarca doların yasadışı yollardan, Ukrayna veya Baltık ülkeleri üzerinden Rusya'ya sokulduğu gözüküyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN