Şanlıurfa Evimiz, Hz. İbrahim Babamız

Fakıbaba, 'Bütün dünya Hz. İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı beldenin URFA olduğunu biliyor. Tarihler ve araştırmalar bunu ortaya koyuyor. Umarım PAPA da bu hakikati en kısa zamanda öğrenir' değerlendirmesinde bulundu.

PAYLAŞ
Şanlıurfa Evimiz, Hz. İbrahim Babamız
Fakıbaba, “Bütün dünya Hz. İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı beldenin URFA olduğunu biliyor. Tarihler ve araştırmalar bunu ortaya koyuyor. Umarım PAPA da bu hakikati en kısa zamanda öğrenir” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, Papa Franciscus’un ziyaret ettiği Irak’ın antik Ur kentini İbrahim peygamberin doğum yeri olarak göstermesine tepki gösterdi.

Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Papa Franciscus’a yönelik, "PAPA da olsanız hata yapabilirsiniz. Gafınızı düzeltmek ise bizim bir Urfalı olarak görevimiz” ifadelerini kullandı.

Fakıbaba, “Bütün dünya Hz. İbrahim'in doğduğu ve ateşe atıldığı beldenin URFA olduğunu biliyor. Tarihler ve araştırmalar bunu ortaya koyuyor. Umarım PAPA da bu hakikati en kısa zamanda öğrenir” değerlendirmesinde bulundu.

Ne Olmuştu?

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, 5-7 Mart tarihlerinde Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Ur kentinde Müslüman ve Hristiyan din adamları tarafından karşılananan Papa’nın ziyareti dolayısıyla düzenlenen dinler arası buluşmada Kuran ve İncil'den bölümler okundu ve "İbrahim'in çocukları" başlıklı bir dua edildi.

Papa Francesco burada yaptığı konuşmada, Ur kenti ile İbrahim peygamberi ilişkilendirerek, “Bizler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar, diğer dinlerden kardeşlerimizle birlikte, babamız İbrahim'i onurlandıralım” dedi.

3 günlük ziyaretini tamamlayan Papa, bugün sabah Bağdat’tan ayrıldı.

Niye Urfa?

Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Şanlıurfa'nın ismini "Urfa" oarak kullanmayı tercih etmesi  dikkat çekti. 

Madalyaki Sır

Papa, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e üzerinde bir madalya bulunan tablo takdim etti. Vatikan tarafından hazırlanan madalya üzerindeki logo, Papa’nın Irak ziyaretine işaret ediyor.

Madalyada Irak haritası, Irak’ın güneyinde buluşan Dicle ve Fırat nehirleri, tarihi Ur kentinde çıkan bir palmiye ağacı İbrahim Peygamber’in Ur kentinden göç ettiğine atıfta bulunan, üzerinde “Abraham” yazan bir çizim yer alıyor.

Madalyanın üzerinde ayrıca Roma rakamları ile Papa’nın Irak’a yapacağı ziyaretin tarihi, 5-8 Mart 2021 şeklinde yazılmış.

Irak'ın güneyinde yer alan Zi Kar'daki Tel el Mukayyer  bölgesinde bulunan antik Mezopotamya'ya ait Ur kentin, arkeologlar tarafından İbrahim Peygramber’in sözde doğum yeri olarak kabul ediliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN