Şimdi Kim Çak Yapacak ?

Enis Berberoğlu'nun yeniden milletvekilliğinin TBMM tarafından iade edilmesi tartışması Türkiye'nin tarihi kara lekelerinden biri olan MİT tırları işinin üstünü tozlanmaya bırakmasın. Şimdi Ne Oldu MİT Tırları İşi, Adalet Yürüyüşü?

PAYLAŞ
Şimdi Kim Çak Yapacak ?
Enis Berberoğlu'nun yeniden milletvekilliğinin TBMM tarafından iade edilmesi tartışması Türkiye'nin tarihi kara lekelerinden biri olan MİT tırları işinin üstünü tozlanmaya bırakmasın. Şimdi Ne Oldu MİT Tırları İşi, Adalet Yürüyüşü?

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali hükmü sonrası mahkemece yeniden yargılama kararı verilen CHP'li Enis Berberoğlu kararı TBMM'de okundu. Böylece Berberoğlu yeniden milletvekili oldu. CHP'nin sandalye sayısı 136 oldu.Berberoğlu 8 aylık maaşını da toptan olacak

Okundu du da okuyucularımız şimdi şunu sorabilir, peki ne oldu? Sıralayalım:

Paralele yapının hükümeti düşürme planları içerisinde yer alan önemli kilometre taşlarından biri MİT tırlarının durdurulması olayıydı. MİT TIR'ları olayı 1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesi ve 19 Ocak 2014'te Adana'nın Ceyhan ilçesinde, Millî İstihbarat Teşkilatı'na ait olduğu belirlenen ve içinde Suriye'ye gitmek üzere askeri mühimmat bulunan TIR'ların durdurulması olayıdır. Cumhuriyet gazetesinin tercümanlığında muhalefet tırların terör örgütüne Ak Parti ise Bayırbucak Türkmenlerine gittiğini belirtti. Üstüne Başbakan Davutoğlu, Kahramanmaraş' ta “Vallahi de billahi de o tırlar Bayırbucak Türkmenleri'ne gidiyordu" demişti. 

 Enis Berberoğlu,  durdurulmuş MİT tırları olayındaki görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçlamasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 14 Haziran 2017’te 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.Can Dündar yurt dışına kaçtı.  Edem Gül ile Berberoğlu hapis yattı. Berberoğlu milletvekili seçilirken son yerel seçimlerde Erdem  Gül CHP'den  Adalar Belediye Başkanı oldu. 

Bu karar, TBMM 26’ıncı döneminde 2016’da kabul edilmiş geçici Anayasa maddesiyle mevcut bütün fezlekeler için dokunulmazlıkları kaldırma işlemi yapılması nedeniyle, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu yargılanabildiği için alınmıştı. Yargılama sürecinde Berberoğlu, milletvekili seçilmiş olmasına karşın 2016’daki Anayasa değişikliği nedeniyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi yargılamasına devam etmişti.

Mahkeme, 14 Haziran 2017’de 25 yıl hapis cezası kararını vermesiyle birlikte, karar duruşmasında tutuksuz yargılanan Berberoğlu’nun da tutuklanmasını istemişti. Berberoğlu, aynı günün gecesinde tutuklanarak, Maltepe Açık Cezaevi’ne gönderilmişti.

Berberoğlu’nun cezaevine gönderilmesi CHP içerisinde tartışmalara da yol açarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun tutuklanmasını protesto etmek ve hukuksuz yargılamalar yapılmasına tepki göstermek üzere 2017 yılının Haziran ayında “Adalet Yürüyüşü”nü başlatmıştı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi ise, 13 Şubat 2018’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını bozdu ve yeni hüküm kurdu. Daire, Berberoğlu hakkında “gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçlamasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezasına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ise, Berberoğlu’nun cezasında değişiklik yapan dairenin kararına karşı Berberoğlu’nun ilk derece mahkemesince karar alındığı şekilde “casusluk” suçlamasıyla ceza verilmesi talebiyle 22 Şubat 2018’de Yargıtay’a temyiz dilekçesi verdi.

Bu arada Enis Berberoğlu, Maltepe Açık Cezaevi’ndeyken 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde yeniden CHP İstanbul milletvekili olarak seçildi.

O dönemde, Berberoğlu’nun yeniden milletvekili olması nedeniyle “Yasama dokunulmazlığı” sahibi olması bakımından yargılamaya ara verilmesi ve serbest bırakılması talep edildi. Bu itirazlara rağmen Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise 20 Eylül 2018’de savcılık itirazını kabul etmeyerek, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin verdiği 5 yıl 10 ay hapis cezasını onamasının yanı sıra serbest bırakılmasına karar verdi. Bu kararla Berberoğlu, aynı gün 20 Eylül 2018’de Maltepe Açık Cezaevi’nden tahliye edildi ve 1 Ekim 2018’de TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederek 24 Haziran 2018’de seçildiği milletvekilliği görevine başladı.

Sonrasında Yargıtay’ın cezayı onamasıyla hakkındaki hapis cezası kesinleştiği için Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2020’de okunmuştu. Böylece ertesi gün Berberoğlu, Maltepe Açık Cezaevi’ne gönderilirken, sonrasında Corona virüsü önlemleri nedeniyle ev hapsine gönderilmişti.

BERBEROĞLU İKİNCİ KEZ AYM'YE BAŞVURMUŞTU

Kararı değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise "yerindelik denetimi kapsamında kaldığı" gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti. Enis Berberoğlu ise avukatları aracılığıyla bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz dilekçesi sunmuştu. İtirazı değerlendiren İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi de itiraza ilişkin karar verilmesine yer olmadığına hükmetmişti.

Mahkeme kararında, "yeniden yargılama ile ilgili ve müteakip işlemlere ilişkin kararı vermekle görevli mahkemenin ihlal kararının kaynağı olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi olduğu değerlendirilerek, Anayasa Mahkemesi'nin ihlalin giderilmesine ilişkin görevin İstanbul Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi olduğu kanaatine varılarak ve mahkememizin değişik iş talebi olarak geldiği ve görevsizliğe ilişkin mahkememizce gözönünde bulundurularak vaki itiraz hakkında karar verilmesine yer olmadığına" ifadelerine yer verilmişti.

Bunun üzerine Berberoğlu'nun avukatları, ikinci kez Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Not: Şimdi Ahmet Davutoğlu, Hillary Clinton ile yıllar önce “çak” yaparken çekilen o fotoğrafa.... Davutoğlu olayı şöyle anlatmıştı: Ahmet Davutoğlu, söz konusu fotoğrafın perde arkasını şöyle aktardı: “O gün torunum oldu. İstanbul’da torunumu görüp Katar’a geçtim. Toplantıya geciktim. Araplar tebrik etti, salonda geç kalma sebebim ilan edildi. Hillary Clinton da torun bekliyormuş, “çak” yaparak kendi usulünce tebrik etti. Biraz önce çekseler Katar Başbakanı ile sarılıyorduk.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN