Siyasetin Damat Polemiği

Merkez Bankası rezervi ile ilgili tartışmalar nedeniyle gündeme gelen Berat Albayrak siyasetin yeni 'damat' polemiğinin merkezine oturdu.

PAYLAŞ
Siyasetin Damat Polemiği
Merkez Bankası rezervi ile ilgili tartışmalar nedeniyle gündeme gelen Berat Albayrak siyasetin yeni "damat" polemiğinin merkezine oturdu.

İstifasından bu yana  gündeme gelmeyen  Hazine ve Maliyeeski Bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası rezervleriyle ilgili ortaya atılan iddialar siyasetin yeni polemiği oldu. Cumhurbaşkanı Recap Tayyip Erdoğan'ın "En büyük talihsizliği damat sıfatının bu alanlardaki birikimi, gayretinin önüne geçirilmiş olmasıdır. Herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmelerin daha objektif olabileceğini düşünüyorum" diyerek sahip çıktığı Berat Albayrak ile ilgiii CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,"Kayınpeder, damat götürüyorlar" dedi. 

Partisinin grup  toplantısında  "128 milyar dolar sorulunca damadı savunuyor. Ne başarı, 128 milyar doları peşkeş çekeceksiniz, başarı. Başarıysa niye görevden aldın, alma görevden. Onu görevden aldın, 128 milyar doları peşkeş çeken Merkez Bankası Başkanı'nı niye görevden aldın?" soran Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

" Devletin yönetilmediği sadece burada değil, ekonomide de... Damadı getirdi, bakan yaptı. Hazine'yi, Merkez Bankası'nı, Varlık Fonu'nu teslim etti. Kayınpeder, damat götürüyorlar. 128 milyar doları sattılar. Buharlaştı. Sorduk. 128 milyar doları kime sattın, cevap yok. Meclis'te araştırma önergesi verildi reddedildi, kendisine milliyetçi diyen parti de reddetti. 899 milyar Türk Lirası ediyor. Sıradan bir rakam değil. Nereye gitti 128 milyar dolar? Damat yok ortada, damadı görevden aldı. Televizyon kanalları, gazeteler yazamadı. 128 milyar dolar sorulunca damadı savunuyor. Ne başarı, 128 milyar doları peşkeş çekeceksiniz, başarı. Başarıysa niye görevden aldın, alma görevden. Onu görevden aldın, 128 milyar doları peşkeş çeken Merkez Bankası Başkanı'nı niye görevden aldın?"

Damadın Talihsizliği 

Cumhurbaşkanı RecapTayyip Erdoan  "ülkemizin ekonomide yaşadığı saldırıları anlatmak istiyorum." diyerek başladığı konuşmasında  Berat Albayrak ile ilgili şu yorumu yapmıştı: 

" Bu mücadelenin ön safında Berat Bey yer almıştır. En büyük talihsizliği damat sıfatının bu alanlardaki birikimi, gayretinin önüne geçirilmiş olmasıdır. Herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmelerin daha objektif olabileceğini düşünüyorum.

Bunlar sahtekar. Şu anda Merkez Bankası'nın döviz rezervi sıfırlandı, sıfırın altına düştü. Göreve geldiğimizde 27,5 milyar dolar döviz rezervi vardı. Şimdi, 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95'e indik. Biz yine 132'ye de 200'e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz.

Biz birbirimizle dayanışma halindeyiz, kendi işimizi kendimiz görürüz. Şu anda 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Küresel sağlık krizinin damgasını vurduğu 2020'de hem arz hem talep cephesinde şoklar yaşayan dünya ekonomileri derinden sarsıldı. Berat Bey de hukuk çerçevesinde bugün itibariyle yargıda hakkını arayacaktır. Aynı şekilde ben de birçok davalar açtım, açtığım her davayı da kazanıyorum

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN