Soylu Kimin Veliahtı ?

ABD'nin Türkiye uzmanı Max Hoffman. 'Ancak görünen o ki Soylu, muhafazakar kesimde veliaht gibi.' dedi

PAYLAŞ
Soylu Kimin Veliahtı ?
ABD'nin Türkiye uzmanı Max Hoffman. "Ancak görünen o ki Soylu, muhafazakar kesimde veliaht gibi." dedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 15 Temmuz darbesinin arkasında ABD'nin olduğunu söylemesi iki ülke arasında ilişkilerde yeni dönüm noktası olarak görülmeye başladı.Amerikan İlerleme Merkezi adlı düşünce kuruluşunun Türkiye uzmanı Max Hoffman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nunun çıkışlarını şöyle değerlendirdi:

"Soylu, geçmişte, 2016'da, ABD'yi açıkça 15 Temmuz darbe girişimine müdahil olmakla suçlayan ilk üst düzey Türk yetkiliydi. Hiçbir delil, kanıt olmamasına rağmen AKP seçmenlerinin çoğu da buna gerçekten inanıyor. İkinci bir konu da şu: Soylu alttan alta Erdoğan'ı zor duruma düşürmeye çalışıyor olabilir. Türk ekonomisi vahim bir durumda ve Türkiye'nin Batı ile gerilimlerinde bir molaya ihtiyacı var. Ancak görünen o ki Soylu, muhafazakar kesimde veliaht gibi."

Türkiye için Trump'tan sonra, daha çok değer temelli, liberal uluslararası düzeni savunan bir yaklaşımı olan Biden'a adapte olabilmenin hiç de kolay olmayacağını kaydeden Hoffman,DWTürkçe'ye yaptığı açıklamada "Soylu'nun bu açıklamaları, Washington'un takındığı soğuk tutumu nedeniyle Ankara'nın yaklaşımını değiştirmekte olduğunun bir göstergesi olabilir. Ama bu, aynı zamanda, Soylu'nun kendisiyle ilgili de olabilir" dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN