Erdoğan Daha Yeni Başladı - Fehmi Çalmuk

Erdoğan Daha Yeni Başladı


Herkes bekledi,bekledi.

Ha bugün ha yarın...

Bakanlar Kurulu değişecek. Toto oynadılar, yazdılar çizdiler. Fal tutttular.

Bir gece ansızın gelmeye, terör ile mücadelede vurmaya, bir ters bir düz diyerek ilmek ilmek siyaseti örmeye alışık olan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı yapacağını. İki aldı üç atadı.

Atamalar öylesine sıradan, gelişi güzel atamalarda değil. Belli bir hesabın, stratejik hamlenin ve en önemlisi de güçlendirmeye yönelik hamleler.

Değişikliğin dört fotoğrafı var.

Fotoğrafın bir MHP tarafı var.

Sosyal bilimler profesörü Vedat Bilgin...Araştıran, konuşan, üreten,yönlendiren, insana ve siyasete dokunan bir isim. Sağlam bir ülküce geçmişi ile akademisyen bir kişilik ile davasına sadakatını sürdürüyor. 2000 yılında Başbakanlık Başdanışmanı görevinde bulunduktan sonra TC. Devlet Demiryolları Genel Müdürü oldu. Bu dönemde Türkiye'de üretilen ilk modern tren yolu rayı üretimini başlattı. Ayrıca Türkiye'de ilk hızlı tren olarak günümüzde faaliyetine devam eden Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesini 2002 yılında başlattı.

Vedat Bilgin'in vizyonist kişiliği Erdoğan'ın dikkatini çekmiş milletvekili adaylığı teklif ederek Bilgin'i iki dönem milletvekili yapmıştı. 

Her ne kadar Kültür Bakanlığı'nın ayrılarak ülkücü bir smin gelmesini bekliyorsam da Cumhurbaşkanı Erdoğan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ülkücü bir ismi atadı. 

Fikri olarak destekledikleri Cumhur İttifakının şimdi içindeler. MHP artık şekillendirmeye, yönlendirmeye yönelik hamlelerini daha fazla göreceğiz.

MHP'li  bakanlar için ilk adım atıldı. İkinci adımı da bekliyoruz.

Fotoğrafın Bir de Berat Albayrak tarafı var.

Mehmet Muş, Ticaret Bakanı oldu. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yakın bir isim olarak biliniyor.

Albayrak'ın istifa kararını duyurmasının ardından açıklama yapan ve o dönemde AK Parti Grup Başkanvekili olan Muş, “Bakanımız Sayın Berat Albayrak çok zor bir süreçte görev üstlendi. Kendi ayakları üzerinde duran milli bir ekonomi için önemli adımlar attı. Özverili çalışmalarına bizzat şahidiz. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle görevinin başında devam etmesini temenni ediyoruz” 

Berat Albayrak'a yakınlığı Ak Parti'de değil. Öğrenciliğinden...Amerika'dan arkadaşlar...

Mehmet Muş, bu anlamda Berat Albayrak'ın uç beyi olarak görev yapacak.

Şimdi gelen bilgilere baktığımda Berat Albayrak'ın istifa olayının altında ilginç bilgiler geliyor. Berat Albayrak'ın istifa kararının Kısıklı'da Erdoğan'ın bulunduğu bir ortamda evinde alındığını bilgisi şaşırttı beni.

Maliye ve Hazine Bakan değişikliği, Merkez Bankası başkan değişikliği sonucunda varılan sonuçta şaşırtıcı:

-Merkez Bankası içinde bilgi sızması var.

Yani Erdoğan hükümeti  Merkez Bankası içindeki köstebekler tarafından torpilleniyor...

İşin ilginç bir yanı daha var.Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan koltuğuna oturdu. Ancak bakan yardımcılarını bile değiştiremedi. Hadi bir isim Ak Parti teşkilatlarıyla koordinasyonu sağlıyor. Diğer iki ismin bir özelliği var. Biri Merkez Bankası eski Başkanı Naci Ağbal'ın ev arkadaşı diğeri ise okul arkadaşı...  

 Ak Parti kongresinden sonra Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı bekleyen Binali Yıldırım'ın Ak Parti Gerel Başkan vekilliği Erdoğan'ın da Berat Albayrak'ın işini kolaylaştırdı.

Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için Berat Albayrak gün sayıyor.

Fotoğrafın Bir de Rifat Hisarcıklıoğlu yönü var

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bakanlığa Rifat Hisarcıklıoğlu  kontenjanından geldi. Bakanlığı döneminde neredeyse vitrinde bakan arka planda hep TOBB oldu.

Son 128 Milyar dolar olayında Merkez Bankası ile ilgili TOBB'a bağlı TEPAV'ın hazırladığı bilgi notunun bardağı taşıran son damla olduğu belirtiliyor. Merkez Bankası içindeki sızmanın  bu kuruluş üzerinden geldiğine ilişkin bilgi notu halen doğrulanmadı.

Ancak Merkez Bankası olayının ardında Abdullah Gül, Ali Babacan, CHP ve İyi Parti arasında oluşan/oluşturulan ağız birliğinin siyasi yansımaları var.

Esnaf ve sanatkarlara yönelik politikalar üretilememesi ve bu kesime soğuk bakılması gibi olaylar; Erdoğan'ın canını sıkan olaylar arasındaydı. Bakan Pekcan'ın bakan yardımcılarına ve esnaf sanatkarlar genel müdürüne bile esnaf ve sanatkarlar ile ilgili açıklama yapma yasağı koyması Külliye'ye ulaşan bilgi notları arasında...

Ticaret Bakanlığı, ekonomi yönetimi ile uyumlu olmadığı gibi destekleyici değildi. 

Ve en önemlisi de külliyede bekleyen bir kanun.

Ve en önemlisi de TOBB başta olmak üzere meslek örgütlerinin görev sürelerinin,seçimlerin yeniden düzenlenmesine ilişkin kanunun jet hızıyla TBMM'ye getirilmesi gündeme gelecek. Erdoğan yürüyeceği yoldaki engelleri, hızını yavaşlatan unsurları temizlemede kararlı.

Fotoğrafın Kadın Fotoğrafı var

İstanbul sözleşmesinde ani bir kararla çekilmesi Ak Parti'nin içindeki kadın siyasetçilerin bile izahta zorlandığı bir konu oldu. Zehra Zümrüt Selçuk'un bu konuda yetersiz kalması ister istemez bu anlamda yeni bir adımın atılmasına neden oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kuruldu.

Böylelikle Oğuzhan Asiltürk görüşmesinde ailenin korunması  ve önce ahlak ve maneviyat bağlamında politikalar üretilmesine yönelik zemin hazırlanmış oldu. Bu konuya odaklanan bir ekip kurulacak. Özellikle LGBT tehditine karşı aile, kadın politikaları geliştirilecek.

İstanbul sözleşmesinin yerine  medeni kanun başta olmak üzere ceza kanununda önemli bir reform hazırlığı yapılacak. Yeni Bakan Derya Yanık'ın İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararından sonra belirtmiştir.

Elbette burada en büyük rol Esra Albayrak'ın...

Erdoğan'ın Yeni Sürprizleri Var

Erdoğan'ın sürprizleri daha bitmedi. Cumhur ittifakının geleceğini, göndere çekeceği albayrağı taşıyacak bayraktarları bulmuş/bulacak olarak yola devam ediyor.

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Oğuz Güler | 22 Nisan 2021 07:55

    Evet tecrübe, akıl ve doğru bilgiye ulaşınca halkalar doğru sıralanıyor. Tebrikler üstadım....

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Kas

Erdoğan'a Karşı Yeni Cephe

22Kas

Uşaklar, Yumuşaklar, Yavşaklar

16Kas
09Ağs

Er İşi, Şer İşi

02Ağs