Erdoğan'a; '2023'de Aday Olmayın' Kimler Dedirtti ? - Fehmi Çalmuk

Erdoğan'a; '2023'de Aday Olmayın' Kimler Dedirtti ?


Merhum Oğuzhan Asiltürk ile bir konuşmamızda SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun CHP’de ısrar etmesinin nedenini sormuştum. Direkt konuya girmedi. Söylediklerinden anladığım kadarıyla CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilebilme imkanı Temel Bey’i heyecanlandırmış…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” girişimimin arkasında Temel Bey ile yapılan büyük istişareler yatıyor. Temel Bey’i yabana atmayın. Mehmet Zahit Kotku’nun yanında irfanını, Ramazanoğlu Mahmut Sami hazretlerinin dervişlerinin yanında geçimi sağlayan bir isim. Yani İskenderpaşa ve Erenköy atmosferinden beslenen, İsmailağa ile diyalogdaki bir isim.

Yani İslami çevrelerin tasavvuf geleneğinin İslami sermayenin içini dışını, alış verişini hikayesini bilir.

Bakmayın Külliye ziyaretinde sonra kurmaylarına “Aman bunları dışarıda atlatmayın” demesine rağmen sayfa sayfa görüşme tutanaklarını aktarmasına… Açıklamalarına baktığınızda dilinin altında bir bakla olduğu bir türlü çıkartmadığı anlaşılıyor. 

Karamollaoğlu kamplaşmanın faturasının 2023 seçimlerinde ortaya konulacağını, 2002 yılından İslami çevrelerin kazanımlarının kaybedileceğini düşünüyor. Bu düşünce “kuvveden fiile” geçerek tasavvuf çevrelerinin Temel Karamollaoğlu aracılığıyla Külliye’de Erdoğan’a iletildiği belirtiyor.

Kaynağım, Temel Bey’in bir süredir CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yakın çalışma içerisinde bir “Helalleşme” modeli ortaya koyduğunu belirtiyor ve Temel Bey’in mesajını anlatıyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 2023’de aday olmayın kazanamazsınız. Karşınızda kamplaşma ile güçlü bir blok oluştu. Gerginliğin önüne geçmek için aday olmayın…”

Bu isteği ne Külliye ne de Saadet cephesi kabul veya ret etmedi. Ancak Saadet kurmaylarının görüşme sonrasında “Temel Bey Cumhurbaşkanı adayı olabilir” sözlerini yüksek sesle dillendirmeye başlamaları boşuna değil.

Erdoğan önceki gün Çanakkale’de “Bundan sonraki süreçte de milletim bu görevi bize verirse yine milletimize hizmetkarlığa devam ederiz, yapacağımız çok iş var” sözleri ile Ankara’da yaptığı konuşmasındaki; “Siyasete gökten zembille inmedim” ifadelerinin altını çizin… Erdoğan durduk yerde bunları söylemiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu ise Karamollaoğlu destekli CHP tarihinin üçüncü tarihi kırılmasını gerçekleştiriyor. Helalleşme çağrısının altında  CHP’nin yanında Türk siyasetinin demokratikleşmesinden Türk siyasetinin normalleşmesine kadar geniş yankı bulacak bir hamle yatıyor. Elbette burada İslami kesimin referansları, rızaları Karamollaoğlu vasıtasıyla alınmış durumda.

İç siyasetteki gelişmelerin elbette ki dış politikanın katkısı vardır. Dış politikada İngilizlerin büyük keyifle izlediği Çin ile Rusya arasına Türk Devletler Teşkilatının inşa etme projesinin ilanından bir hafta geçmeden BAE prensinin Türkiye’ye gelmesi helalleşmenin ardındaki gücü de gösteriyor. Derin İngiliz aklı, elma kurdu teorisini tekrar tekrar okumanızı talep ederim.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Kas

Erdoğan'a Karşı Yeni Cephe

22Kas

Uşaklar, Yumuşaklar, Yavşaklar

16Kas
09Ağs

Er İşi, Şer İşi

02Ağs