Zebari: Türkiye, Irak'ın Kuzeyinden Çekilmez

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı askeri danışmanı Babekir Zebari, Türkiye'nin son operasyonlarla birlikteIrak'ın kuzeyinde 30-35 yeni askeri üss kurduğunu söyledi. Zebari Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Kandil'i temizleyeceğiz' sözünün arkasından 'PKK için her kapı kapatılmış' dedi.

PAYLAŞ
Zebari: Türkiye, Irak'ın Kuzeyinden Çekilmez
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı askeri danışmanı Babekir Zebari, Türkiye’nin son operasyonlarla birlikteIrak'ın kuzeyinde 30-35 yeni askeri üss kurduğunu söyledi. Zebari Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kandil'i temizleyeceğiz" sözünün arkasından "PKK için her kapı kapatılmış” dedi.

 Irak eski Genel Kurmaybaşkanı ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı danışmanı Babekir Zebari, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak'ın kuzeyinde PKK’ye karşı sürdürdüğü operasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Son operasyonlarla birlikte TSK’nın sınırdan içeride 30-35 yeni askeri üs kurduğunu belirten Zebari, “Keste Tepesi’nde 9 kilometre, bazı bölgelerde ise 15-20 kilometre kadar içeriye girmiş durumdalar” dedi.

Bölgede daha önce TSK’ya ait bazı küçük üsslerin bulunduğunu ve bu üslerin varlığının anlaşmaya dayalı olduğunu anlatan Zebari, “Fakat şimdiki üssler anlaşma olmadan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bilgilendirilmeden kurulmuş” ifadelerini kullandı.  

 Rûdaw’a konuşan Babekir Zebari, “PKK nerede isterse orada Türkiye’ye bahane sunup Irak'ın kuzeyinin derinliklerine girmesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye ile PKK arasındaki sorunun “salt askeri yollarla çözülemeyeceğini” vurgulayan Zebari, konuşmasını şöyle sürdürdü

“PKK 1978’de kuruldu, 1984’te silahlı savaşa başladı. Fakat o tarihten bugüne kadar da Türkiye tek bir defa da af çıkarmadı. Onlar da sorumlu. Bir af çıkarmış olsaydı belki çok kişi geri dönerdi, fakat şimdi onlar için her kapı kapatılmış” 

Zebari, Irak ve uluslarası toplumdan büyük bri baskı olmadan Türkiye’nin operasyonları durdurması ve geri çekilmesinin mümkün görünmediğini söyledi.  

TSK, 23 Nisan 2021 günü Duhok’un Amedi ilçesi kırsalında bulunan Metina, Zap ve Avaşin-Basyan sınır bölgelerinde de PKK’ye yönelik “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım” adıyla karadan operasyon başlatmıştı.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN