Yüksek İstişare Kurulu'na By Pass

Erdoğan, Asiltürk Görüşmesinden sonra ilk adım Yüksek İstişare Kurulu'nda atılıyor. Genel Yayın yönetmeniz Fehmi Çalmuk'un özel haberi.

PAYLAŞ
Yüksek İstişare Kurulu'na By Pass
Erdoğan, Asiltürk Görüşmesinden sonra ilk adım Yüksek İstişare Kurulu'nda atılıyor. Genel Yayın yönetmeniz Fehmi Çalmuk'un özel haberi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir aradan sonra Yüksek İstişare Kurulu (YİK)   toplantısı gerçekleştirdi. Kurul gündeminde 1915 olayları ve yeni Anayasa çalışmaları vardı. Ancak Erdoğan Yüksek İstişare Kurulu'nu yeniden yapılandırılması için start verdi.  Üyelerin bu konudaki nabzı da yapılan toplantıda gündeme geldi.

Kurulda halen  Ak Parti'de siyaset yapmış Eski TBMM Başkanları Cemil Çiçek, İsmail Kahraman, Köksal Toptan ve Mehmet Ali Şahin bulunuyor.Bilindiği üzere kurulun iki üyeliği Bülent Arınç'ın istifası, Yıldırım Akbulut'un vefatıyla boşalmıştı.

Asiltürk Önerdi Ancak Kurulu Beğenmedi

Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiği dönemde  Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde "Şura" benzeri bir kurul oluşturulmasını önermişti.

Ancak Asiltürk kurulun oluşmasına yönelik eleştirilerini Ocak ayında evinde kendisini ziyaret eden Erdoğan'a iletmişti. Külliye'de iftar dolayısıyla yapılan görüşmede Yüksek İstişare Kurulu üyelikleri yeniden gündeme geldi.

Asiltürk, bir siyasi partide siyaset yapanlardan oluşan bir kurula itiraz etti. Bütün siyasi görüşlere açık bir kurul oluşmasını önerdi.

Her Siyasi Görüşten Bir Temsilci

Buna göre gündeme gelen isimler de bulunuyor.

Milli Görüş geleneğinden Oğuzhan Asiltürk gelen teklifi daha önce kabul etmemişti. Milli Görüş geleneğinden Recai Kutan ve Yasin Hatipoğlu bulunuyor.

Sağ gelenekten ise eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in ismi öne çıkıyor. Tansu Çiller özellikle 15 Temmuz'dan sonra Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine de Recep Tayyip Erdoğan'a açıklıyor. İçişleri ve Adalet eski Bakanı DYP ve Demokrat Parti eski Genel Başkanı Mehmet Ağar da gündeme gelen isimler arasında.

Kurul üyeliği için daha önce kentisine yapılan teklifi Hikmet Çetin'in  kabul etmediği biliniyor. Soldan öneri yapılacak adaylar ile ilgili bir çalış yapıldı.

Kurul üyeliği için milliyetçi kesimden önde gelen isimler üzerinde de duruluyor. su konuda MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin de görüşü alınacak.

Kurul için genelkurmay başkanlığı yapmış emekli bir orgeneralin,  düşünce dünyasının önde gelenlerin ismi de tartışılıyor. Böylelikle kurulun siyasi bir yapına yönelik  eleştiriler de ortadan kalkacak.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN